2024. július 18., csütörtök

Újra privatizálják

Akár már nyáron új tulajdonosa lehet a Bratstvónak

Amikor tavaly az állam tulajdonába került a Bratstvo Vagongyár legnagyobb része, és a Szerbiai Vasutak által egy nagyobb megrendeléshez jutott a gyár, átmenetileg sikerült áthidalni a nehézségeket és egy időre megoldódott a gyár helyzete, valamint a dolgozók sorsa. A Bratstvóra azonban újabb magánosítási eljárás vár, és akár már a nyár derekára új tulajdonosa lehet a gyárnak.

Mint azt Hugyi Istvántól, az Önálló Szakszervezet szabadkai szervezetének alelnökétől megtudtuk, megszületett a döntés a gyár átszervezéséről, és azon dolgoznak, hogy felmérjék a gyár értékét, hogy még a nyilvános árverés előtt kidolgozzanak egy hasonló szociális programot, mint amit a November 29-e gyár esetében is, valamint hogy megpróbálják összekötni a munkaéveket.

– Először meghatározzuk a szociális program szabályait és feltételeit, és akik ennek eleget tesznek, azok önszántukból, végkielégítéssel elhagyhatják a gyárat. Elsősorban azokat a munkásokat célozzuk meg a programmal, akiknek már csak két évük van hátra a nyugdíjig. Itt összesen 50–60 munkásról lenne szó. A munkaévek összekötése is fontos momentum, hiszen a munkások egy része, akik korábban elhagyták a gyárat, csak így mehetnének el nyugdíjba. Pénteken megtörtént a januári és februári fizetések, valamint a márciusi útiköltség kifizetése is, azonban a munkásoknak még mindig nem lettek kifizetve az elmaradt bérek, melyek fejenként mintegy 150–200 ezer dinárt tesznek ki.

A nyilvános árverés útján eladják majd a gyár vagyonát, melyet 3,1 millió eurós jelzálog és a kamat terhel. A jelzálog az eladással megszűnik, és már keresik a megoldást, hogyan és a jelzálog függvényében mennyiért lehet eladni a Bratstvót. Az eladási árból természetesen a teljes jelzálogot kifizetik majd, de hogy a fennmaradó összeg hová kerül, például abból kifizetik-e a dolgozók elmaradt béreit, még nem tudni. A gyár igazgatóbizottságában a szakszervezetek képviselői mellett a dolgozók képviseletében is jelen vannak tagok, akik a munkások érdekeit szem előtt tartva igyekeznek hozzájárulni a privatizáció minél sikeresebb lefolytatásához. Az alelnök arról is beszámolt, hogy már van is érdeklődő, akivel folynak az előzetes tárgyalások.

– Az eladással a Bratstvo megszűnik, és egy teljesen új vállalatként működik majd tovább, ahol azonban a régi gyár munkásai tovább dolgozhatnak. Az adásvételi szerződésben mindenképpen szeretnénk kikötni, hogy az új tulajdonos az első három évben senkit se bocsáthasson el, és hogy ebben a periódusban a gyár vagonok gyártásával és javításával foglalkozzon továbbra is. A Bratstvóban jelenleg is folyik a vagonok javítása, melyre a Szerbiai Vasutak adott megbízást, azonban ez csak átmenetileg ad munkát a gyárnak, ezért is fontos olyan vevőt találni, aki kimondottan erre szakosodott, és hosszútávon is biztosít megrendeléseket. Vladimir Delić, a valamikori többségi tulajdonos jelenleg 27 százalékkal rendelkezik. Úgy tudom, a gyár eladásából már nem fog profitálni, és részvényesként nem fog kapni semmit. Ellene egyébként egy évvel ezelőtt a szakszervezet és a sztrájkbizottság feljelentést tett, amit ki is vizsgáltak, és azt hiszem, több furcsaságot is találtak. Most arra várunk, hogy történjenek bizonyos lépések ebben az ügyben, hogy az ügyészség nyilatkozzon, van-e alapja a feljelentésünknek és ki tehető felelőssé azért, hogy majdnem tönkretették a Bratstvót – tette még hozzá Hugyi.