2024. december 23., hétfő

Az életminőség javításáért

Háromhetes Pető-kurzust tartanak Szabadkán

Újabb háromhetes Pető-kurzus indult Szabadkán, a fejlesztés ingyenes a résztvevők számára. A  magyar kormány, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósul meg, szervezője pedig a Szekeres László Alapítvány. A kurzusról Kosányi Tamást, a SZLA szakmunkatársát kérdeztük:

– Hétfőn kezdődött el és három hétig tart. A csoportokat a korábbiakhoz hasonlóan alakítottuk ki.  A központi idegrendszeri sérülésekkel élőket vártuk ezúttal is. Ide tartozik a szklerózis multiplex, a Parkinson-kór, a féloldali bénulás, illetve azok, akiknek agyvérzés miatt sérült az idegrendszerük. Kiemelném a gyerekeket is, akiknek központi idegrendszeri sérülés okoz mozgásszervi problémát. Számos ok miatt alakulhat ki ilyen állapot már a gyermekeknél is, pl. az oxigénhiányos születés vagy a születés utáni agyvérzés, sajnos erre is van példa. A kurzust a Vackor óvoda tornatermében tartjuk, a jelenlevőkkel a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karának a szakemberei foglalkoznak. Ami a felnőtteket illeti, megközelítőleg negyven fővel zajlik a fejlesztés, kevesebb viszont a gyermek, ezért a felhívásunk most főleg nekik szól. Elsősorban tehát a gyermekeket vártuk, a tapasztalat ugyanis az, hogy a szülők kevésbé értesültek erről a lehetőségről. A Pető-módszernél konduktív pedagógiáról van szó, és már nulla éves kortól fejleszthetőek a gyerekek. A hétfő tehát új személyek felvételével és a szűréssel indult. A foglalkozások mindennap reggel kezdődnek és délutánig tartanak. Szakmai szempontból, diagnózis alapján, állapottól függően alakítottuk ki a csoportokat, amelyek másfél óránként váltakoznak – hallottuk Kosányi Tamástól.

A Szekeres László Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Pető András Karának együttműködésében konduktor alapképzés indult meg Szabadkán az idén.

– Négyéves képzésről van szó, amely nagyon összetett és intenzív. A hallgatók három hétig elméletet tanulnak, azután három hétig gyakorlaton vesznek részt, és a képzés ilyen ritmusban folyik tovább. A képzés 43 százaléka gyakorlat. Ez a képzés egyedülálló, nem csupán azért, mert a Pető-módszerről van szó, amely konduktív pedagógia, hanem azért is, mert amint befejezik a tanulmányaikat a hallgatók, rögtön alkalmazható szakemberekké válnak, akik azonnal fejleszthetnek. Nem kell külön gyakorlaton részt venni, vagy munkatapasztalatot szerezni, ugyanis a négy év alatt annyi gyakorlatra tesznek szert, hogy mindent megtanulnak, ami a praktikus konduktív pedagógiai fejlesztéshez szükséges. Ezért ennyire intenzív. A képzés egyrészt pedagógiai tantárgyakból áll, másrészt orvosbiológiából, e kettő elegyéből tevődik össze a konduktív pedagógia. Úgy tűnik, mintha gyógytornáról lenne szó, viszont itt nemcsak a testet fejlesztik, hanem komplett személyiségfejlesztés is folyik, ezért egészül ki pedagógiával. A hallgatók gyakorlata összekapcsolódik a háromhetes fejlesztéssel, ilyenkor ők is részt vesznek gyakorlatokon, azután pedig visszatérnek a tantermekbe – fejtette ki Kosányi Tamás.

A Szekeres László Alapítvány továbbra is várja az érdeklődőket, kiváltképp a gyerekeket, akiket nagy eséllyel már a következő kurzuson fogadhatnak. A felnőttek várólistára kerülnek ugyan, de ők is jelentkezhetnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pető-kurzus Szabadkán (Molnár Edvárd archív)