2025. február 19., szerda

Közösségben az erő

Gyászfeldolgozás és egészség

A Kék Zónák előadássorozat eheti témája a gyászfeldolgozásról és az egészség kapcsolatáról szólt. Minden olyan életeseménykor gyászt él meg a személy, amikor kontrollvesztetté és eszköztelenné válik az élete korábbi rendjének felborulása következtében, főleg, ha erre nincsen hatása. Válás, krízis, veszteség, gyász – ezek mind váltó fogalmak, mert a megélésünk ugyanaz, fogalmazott az est előadója Major Márta Lídia, mentálhigiénés szakember, és gyászfeldolgozás módszer specialista. Mint mondta gyászt érezhetnek az emberek egy személy elvesztésén kívül, kapcsolati veszteségnél, munkanélküliségnél, életszakasz válságnál, minden olyan esetben, amikor keresik önmagunkat.
– Van gyógyulás. Nagyon fontos, hogy azzal a tévhittel szemben, hogy az idő minden sebet begyógyít, önmagában az idő múlása nem segít rajtunk. Az segít, amit az idő elteltével teszünk magunkért. Türelmeseknek kell lennünk magunkkal, mert a gyász megköveteli a maga idejét. Nagyon fontos, hogy a gyászoló környezetében élők se sürgessék a „túl vagy-e már rajta” kérdéssel. A gyásznak nincsenek szakaszai, hiszen nem vagyunk egyformák, nem egyformán éljük meg. Nagyon fontos látni, hogy ez így van jól, és ezen nem kell változtatni, ezt el kell fogadni, és ahogy az örömöt sem ugyanolyan intenzitással éljük meg, a fájdalmat és a szomorúságot sem – mondta el lapunknak a szakember az előadást követően. Hozzátette, hogy a gyászfolyamat alatt az érzelmi megélés segíthet a felépülésben, fontos, hogy ne fojtsák el őket. Mint mondta, sokat segít a gyógyulásban, ha a gyászolók keresnek olyan kapaszkodókat, olyan embereket, akikben megbíznak, akiknek kiönthetik a lelküket. Ám megeshet az is, hogy a barátok, családtagok meghallgatása egy idő után kevésnek bizonyul, és a környezetükben élő fontos emberek azzal szembesülnek, hogy eszköztelenek, ekkor érdemes felkeresni egy szakembert, aki segíteni tud. Hiszen, ahogy más problémáinkkal szakemberhez fordulnak, e téren is érdemes nyitottnak lenni.
– Sokan, akik végig viszik az általam vezetett programot, hónapokkal, vagy akár évekkel később jeleznek vissza, hogy mennyivel jobban vannak, mennyivel kiegyensúlyozottabb az életük, és ez a kapcsolati minőségükön is látszik. A gyászfeldolgozásnak van egy olyan pozitív mellékhatása, hogy a meglévő kapcsolatok minősége is pozitív irányba mozdul – fejtette ki gondolatait Major Márta Lídia.
A szakember szerint a gyász jelenléte könnyen felismerhető, hiszen a gyászoló kapcsolati megélése eltér a megszokottól. Ezeknek a személyeknek ilyenkor semmi sem jó, és kritikusabbak másokkal szemben is. Ám valójában nem a többi emberrel van baja, hanem a megélését vetíti ki másokra. 
A Kék Zónákban élő lakosság igyekszik kiegyensúlyozott életet élni e tekintetben is, és azonnal orvosolni a felmerülő nehézségeket embertársaik segítségével, közös erővel, egymásra figyeléssel, így egy egészségesebb életformát kialakítva.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Gál Hermina felvétele