Egy többezres nagy lilik csapatban több napja egy vörös ásólúd figyelhető meg a Ludasi-tó környékén lévő búzamezőkön. A feltűnő színezetű vörös ásólúd ritka vendégnek számít vidékünkön. A most itt tartózkodó állatot Hulló István biológus figyelte meg, aki lapunk kérésére többet is elárult erről a madárfajról.
– A vörös ásólúd ritkaságnak számít, habár az 1990-es évektől mind gyakrabban figyelhető meg vidékünkön. A Duna mentén, halastavaknál időnként megfigyelik, de konkrétan a Ludasi-tónál eddig nem volt róla adat. Most egy kifejlett nászruhás tojó tartózkodik nálunk, és egy több ezer fős, itt telelő vadlúdcsapathoz csatlakozott. A vörös ásólúd egy keleti faj, elsősorban a Fekete-tenger és a Mongólia között húzódó területen él. Azért hívják ásólúdnak, mert különféle állatok üregében költ. Sok helyen díszmadárként tartják, és a megszökött állatokból Svájcban kialakult egy nagyobb félvad állomány – nyilatkozta Hulló István, aki azt is elmondta, hogy a vörös ásóludat mind Magyarországon, mind Szerbiában egyre többször figyelik meg.
A madár csak ideiglenesen tartózkodik itt. Az ásóludak megtelepedésének nem örülnek a szakemberek, mert agresszívek, gyorsan elszaporodnak, és kiszorítják a többi récefajt. Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy a most megfigyelt vörös ásólúd általában külön tartózkodik a többiektől, nincs közöttük konfliktus.
– A csapat biztonságot nyújt számára, és ahogy a lilikek mozognak, ő is velük tart, ha például egy autó megy el a közelben, vagy ha egy ragadozóra, például réti sasra figyelnek fel. A nagy lilikek itt telelnek, és azt várják, hogy felengedjen a tundra, rájuk hétezer kilométernyi út vár észak-kelet irányba, és nagy valószínűséggel az ásólúd le fog maradni tőlük, talán ott marad a Fekete-tenger környékén – fogalmazott Hulló István.

Nyitókép: Hulló István felvétele