A ludasi Furioso Élményparkban a héten öt napig a meséé volt a főszerep. A 8–12 éves korosztály tagjai számára megrendezett napközis mesetáborban a gyerekek mindennap egy új mesét jártak körbe változatos módon.
Lapunk kérdésére Ricz Dencs Tünde meseterapeuta elmondta, hogy a mesetábort tavaly szervezték meg első ízben, és már akkor is rendkívül népszerű volt, éppen ezért az idén már két csoportban foglalkoznak a gyerekekkel.
– A tábort tavaly hívtuk életre a munkatársaimmal, Erdélyi Olíviával és Basarić Tímeával. Miután meghirdettük, 24 órán belül be is telt a létszám. Jelenleg 35 táborozónk van, zömében Szabadkáról és környékéről, de vannak távolabbról érkező vendégeink is, sőt külföldiek is, akik a nyári szünetet itt töltik a nagyszülőknél. A gyerekek körülbelül hetven százaléka tavaly is részt vett a táborban, ami számunkra azt az üzenetet közvetíti, hogy tetszett nekik. Az én koncepcióm, hogy mindennap egy mesével foglalkozunk, és az összes tevékenységünket azon mese köré fűzzük fel. Emellett az idei tábornak van egy központi témája, a fák, és mi ezzel kapcsolódunk a környezetvédelemhez, beszéltünk arról, hogy miért fontos védeni a természetet, illetve nemezből bolygókat készítettek a gyerekek. A meséken és a különböző foglalkozásokon túl a barátkozásra is odafigyelünk – fogalmazott Ricz Dencs Tünde. A meseterapeutától megtudtuk, hogy a foglalkozások egyrészt a hagyományos kézművesmesterségeket foglalják magukba, másrészt az élménypark adottságait is igyekeznek kihasználni. Egyik nap például az égig érő fa meséjéhez kapcsolódóan bőr kulcstartót készítettek, és az égig érő fa helyett az égig érő falat mászták meg, valamint erőpróbát tartottak. Emellett lovagolnak, lovaskocsikáznak, és ezt is a mesékhez kötik.
– Egyrészt azt vettük észre, hogy a gyerekek ismerik a meséket, másrészt pedig azt tapasztaltuk, hogy van egy nagy történetéhség náluk, és függetlenül attól, hogy 12 vagy 8 éves gyerekekről van szó, ugyanúgy tágra nyitott szemmel figyelik a mesehősök útját, és nagyon szívesen dolgoznak velük, hisz a saját életükre is le tudják képezni – mondta a meseterapeuta, akitől megtudtuk azt is, hogy augusztus 12-től a 4–7 éves korosztály tagjai számára szerveznek napközis mesetábort.
A palicsi Farkas Márk elmondása szerint a kedvenc meséje Vuk története:
– Szeretem a meséket, a kedvencem a Vuk, láttam a rajzfilmet is és otthon a könyv is megvan. Itt a táborban sokat kézműveskedtünk, és nekem az tetszett a legjobban, amikor kis fákat készítettünk. Nagyon tetszett a lovaglás is, mert csak itt van rá lehetőségem – mondta Márk.
Vörös Viktor Szabadkáról érkezett a táborba, és rendszeresen olvas meséket:
– Ma egy dísztárgyat készítettünk úgy, hogy egy dunsztosüvegbe beletettünk egy ágat, ami a fát jelképezi, és köré megrajzoltuk a mesebeli ország egy részét. Ez A fák titkos szíve című meséhez kapcsolódik. A kétéves kistestvéremmel együtt szoktunk meséket hallgatni vagy én olvasok neki. A táborban hallott mesék közül van olyan is, amit most hallottam először, de olyan is, amit már ismertem, és azokkal könnyebb volt dolgozni itt a táborban – fogalmazott Viktor.
Barna Kitti szintén Szabadkán él, és máris tudja, hogy jövőre is részt szeretni venni a mesetáborban:
– Először vagyok itt, és nagyon tetszik, úgyhogy jövőre is szeretnék jönni. Otthon a szüleim lefekvés előtt szoktak mesét olvasni. Az én kedvenc mesém A kőleves, amit itt el is készítettünk, és én a répát szeleteltem hozzá. Végül finom levest készítettünk – mondta Kitti.
A szintén szabadkai Vörös Dorina visszatérő táborlakó:
– Tavaly is részt vettem a mesetáborban, és azért döntöttem úgy, hogy az idén is eljövök, mert nagyon összebarátkoztunk a többiekkel, és a tábort is megszerettem. Sok mesét szoktam olvasni. A kézműves-foglalkozások is nagyon tetszenek, mivel év közben nincs lehetőségem rá – osztotta meg velünk gondolatait Dorina.
A szabadkai Barna Botond nyilatkozatából is az derült ki, hogy a kőleves elkészítése nagy hatást gyakorolt a gyerekekre:
– Szeretem a meséket, de otthon csak ritkán hallgatok meséket, ezért is jó ez a tábor. A kedvencem A kőleves, amit korábban nem ismertem. A kőleves elkészítése alkalmával én készíthettem elő a tüzet, meg kolbászt is szeleteltem, mert az is kell a kőlevesbe. Először vagyok a táborban, és remélem, jövőre is visszatérek – mondta Botond.
Ricz Viola egészen Ausztriából érkezett Ludasra:
– A nyári szünetet itt töltöm, mivel itt lakik a nagymamám. Most leszek negyedikes, és az iskolában is sok mesét tanulunk. Nagyon tetszett, amikor főztünk, és örültem annak is, hogy a környezetvédelemről is sokat tanulunk – fogalmazott Viola.