2024. november 13., szerda

Válasszon házit!

AgroCraft a hazai termékekért

Egy-egy kistelepülés hatalmas értékekkel rendelkezik, azonban az ott lakók ezt igen gyakran nem veszik észre, hisz a birtokukban lévő tudást természetesnek, hétköznapinak veszik. Így van ez a különböző helyi termékekkel, a különböző lekvárokkal, befőttekkel, savanyúságokkal, gyümölcslevekkel, különböző kalácsokkal, süteményekkel, amit minden háziasszony el tud készíteni, anélkül hogy mindebben valami különös képességet látna. Azonban megfelelő marketinggel és koordinált értékesítéssel mindezen termékek bevételi forrást jelenthetnek, és hozzájárulhatnak a falusi turizmus fejlődéséhez, ezáltal pedig a kistelepülések lakosságának magmaradásához. Ezt célozta meg az AgroCraft nevet viselő projektum, és utódja, az AgroCraft 2 is, amelynek zárókonferenciájára kedden Hajdújáráson került sor.

Juliska – egy könnyen felismerhető és megjegyezhető brand (Fotó: Gergely Árpád)

Juliska – egy könnyen felismerhető és megjegyezhető brand (Fotó: Gergely Árpád)

Az IPA–Interreg Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretén belül megvalósuló AgroCraft 2 projektum egy közös brand létrehozását célozta meg. A projektum részeként a korábban megalakított Juliska termékcsoport újabb termékekkel gyarapodott. A projektumnak köszönhetően ezúttal tizenegy, nyolc szerbiai és három magyarországi termelő összesen 20 terméke kapott nagyobb figyelmet, köztük például Berényi Aranka bodza–szőlő bio ivóleve, Janja Šarčević tarhonyája, Cérna Dóra lekvárral töltött linzere, valamint Somogyi Ilona ecetes reszelt tormája. A projektum vezető partnere a mórahalmi Homokkert Kistérségi Integrációs Nonprofit Közhasznú Kft., míg a kedvezményezett partnere a hajdújárási Ludaspuszta Térségi Társulás.

Güth Máté, Letenyei László, Rudics Irma, Ábrahám Csilla és Gruncsity Gabriella (Fotó: Gergely Árpád)

Güth Máté, Letenyei László, Rudics Irma, Ábrahám Csilla és Gruncsity Gabriella (Fotó: Gergely Árpád)

A kedden Hajdújáráson megtartott zárókonferencián a résztvevők több előadást is meghallgathattak, amelyek keretén belül a projektum tapasztalatait osztották meg az előadók. A konferenciát követő sajtótájékoztatón Ábrahám Csilla, a Ludaspuszta elnöke, Güth Máté projektmenedzser, Letenyei László, a budapesti Corvinus Egyetem tanára, szociológus, közgazdász, a projekt ötletgazdája, Rudics Irma, élelmiszeripari technológus és Gruncsity Gabriella termelő ismertette a projektum részleteit. Mint megtudtuk, a Juliska és a házi termékek története 2006-ban, a Ludaspuszta megalakulásával vette kezdetét. 2008-ban egy bemutatót szerveztek a helyi termékekből, és az itt tapasztaltak nyomán elindult a népszerűsítésük, illetve megkezdődött a brandépítés, ami később a Juliska nevet kapta. Az Agrocraft 2-ben nagy figyelmet fordítottak a megváltozott piaci körülményekre, és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó előírások is megváltoztak, amit a helyi termékek esetében is be kell tartani. A projektum keretén belül kutatásokat is végeztek, ami alátámasztotta azt, hogy az emberek vásárlási szokásai megváltoztak, az emberek egyre kényelmesebbek, nem járnak utána egy-egy terméknek, és egy kis bizalmatlanságot tapasztaltak a házi termékek iránt. A résztvevők olyan műhelymunkákon vettek részt, amelynek keretén belül az internetes értékesítés alapjait sajátították el. A Juliska-termékekkel a piacokon, illetve kiállításokon rendszeresen találkozhatunk, azonban a helyi termékek esetében megfigyelhető a szezonális jelleg, és az is, hogy az adott termékből nem mindig áll rendelkezésre nagyobb mennyiség, így nem minden esetben tudnak minden vásárlói igényt kielégíteni. A projektum keretein belül egy weboldalt is indítottak, ahol bárki találkozhat a Juliska-termékekkel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás