2024. november 13., szerda

Szűk piac, bizonytalan termelés

A sertéstenyésztők és gyümölcstermelők problémáiról
Bogdan Laban, Szabadka polgármestere, Somogyi Mihály és Branislav Nedimović

Bogdan Laban, Szabadka polgármestere, Somogyi Mihály és Branislav Nedimović

Szerbia mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási minisztere, Branislav Nedimović ma, csakúgy mint tegnap, több Szabadka környéki termelőt látogatott meg. A minisztérium képviselői a helyi önkormányzat több funkcionáriusával együtt ezúttal Ludasra, Noszára és Királyhalomra látogattak el. A növénytermesztőkkel és állattenyésztőkkel folytatott beszélgetés során a mezőgazdaság több területének aktuális kérdései kerültek szóba, a termények felvásárlási ára, az állami támogatások formái, ugyanakkor hangsúlyos szerepet kapott a gazdák azon igénye is, hogy új exportlehetőségek, új piacok nyíljanak meg előttük.

Branislav Nedimović a médiának nyilatkozva mindezek mellett a tarlóégetésekről is szót ejtett.

– A tarlóégetésekkel kapcsolatban rendelkezünk a megfelelő adatokkal. A legrosszabb a helyzet Közép-Bánátban és Szerémség három községében. A helyzet javítása érdekében több IT-szakemberrel is együttműködünk, és azon dolgozunk, hogy mihamarabb kialakítsunk egy olyan rendszert, aminek segítségével, amint tarlóégetést észlelünk, azonnal jelezni tudunk a helyi önkormányzatok illetékes szerveinek, hogy meg tudják állapítani, ki gyújtotta a tüzet. Dolgozunk a megelőzésen is, és minden lehetséges módon tudatni szeretnénk a termelőkkel, hogy a tarlóégetés nagyobb károkat okoz, mint amennyit így meg tudnak spórolni bizonyos műveletek kihagyásával – mondta a miniszter. Nedimović mindezek mellett a sertéstenyésztők helyzetéről is beszélt, és előrelépésnek tekinti, hogy november közepétől megszűnik a sertéspestis elleni védőoltás, ami azt jelenti, hogy a tenyésztők előtt olyan piacok is megnyílnak, amelyekre eddig nem szállíthattak. 2020-tól a sertéstenyésztők is akár tízéves időtartamra is bérbe vehetik az állami földterületeket. Ami az árakat illeti, megtudtuk, hogy a vágósertés ára kilogrammonként 150–160 dinár, és a közeljövőben nem várható árcsökkenés.

A mezőgazdasági miniszter első útja a ludasi Engi Norbert disznófarmjára vezetett. A gazdaságban körülbelül 500 hízót nevelnek fel egy év alatt, amit a saját vágóhídjukon fel is dolgoznak, és a kész, házias termékeket értékesítik.

– Sertéstenyésztéssel 2012 óta foglalkozunk, és az 1993-ban létesült feldolgozóüzemünk kapacitásainak negyven százalékát az általunk nevelt hízókkal fedezzük. Ez azt jelenti, hogy a környékbeli gazdákat sem hagyjuk cserben, tőlük is felvásároljuk a hízósertéseket, illetve a bikákat, teheneket és juhokat. A kész termékeket elsősorban a környékbeli boltokban és saját üzleteinkben értékesítjük – fogalmazott Engi Norbert, akitől azt is megtudtuk, hogy véleménye szerint a hízósertés ára kielégítő, és a legtöbb termelő elégedett lenne, ha a jelenlegi ár stabilan megmaradna.

A noszai Somogyi Mihály és családja elsősorban gyümölcs- és zöldségtermesztéssel foglalkozik, és ezen ágazatok legnagyobb kihívásának a szűk piacot tartja.

– Elsősorban almát, sárgabarackot, szilvát, meggyet termesztünk. Az utóbbi időben próbálunk nagyobb hangsúlyt fektetni a csonthéjasokra. Emellett például burgonyát is termesztünk. A legnagyobb gondunk az alma értékesítése. A jelenlegi árral körülbelül a nullán vagyunk. A miniszter úrnak elmondtuk, hogy minden támogatás jól jön, de nekünk valójában nem arra van a legnagyobb szükségünk, hanem piacra. A szerbiai piac beszűkült, és az általunk megtermelt almát nem lehet a hazai piacon eladni. Mint megtudtuk, tárgyalások folynak arról, hogy Indiába és Kínába is tudnánk exportálni, de ez a jövő zenéje – mondta Somogyi Mihály.

A miniszter és kíséretének körútja a királyhalmi Katona Béla gazdaságában ért véget. Újságírói kérdésre Katona Béla elmondta, hogy egy gyümölcs-feldolgozó nagyban javíthatna a gyümölcstermesztők helyzetén.

– Körülbelül 14 hektáron foglalkozunk gyümölcstermesztéssel, nyári és téli alma, valamint őszibarack termesztésével. A gyümölcstermesztés legnagyobb problémája, hogy teljesen hiányzik a feldolgozóipar, vagyis nincs egy olyan felvásárló, amely hosszú távra biztosítani tudná a felvásárlást és az árakat, és tudnánk előre számolni. A termés egy részét országon belül értékesítjük, de Bosznia-Hercegovinába és Oroszországba is szállítanak tőlünk. Az idén óriási károk keletkeztek a helybeli gyümölcsösökben, a szél és a jég is nagy károkat okozott, és a jövőben a gyümölcsösök jégvédőhálókkal való lefedésébe kell befektetnünk – fogalmazott Katona Béla.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Bogdan Laban, Szabadka polgármestere, Somogyi Mihály és Branislav Nedimović