Szerdán Szabadkára látogatott Szerbia mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási minisztere, Branislav Nedimović, aki ezúttal is több környékbeli mezőgazdasági termelőt látogatott meg. A miniszter kíséretében ott volt Bogdan Laban, Szabadka polgármestere, valamint a helyi önkormányzat több képviselője. A látogatás során a miniszter elbeszélgetett a termelőkkel, és ezen beszélgetések során többek között szó esett a mezőgazdasági támogatásokról, a várható újításokról, illetve lehetőségekről.
Újságírói kérdésre Branislav Nedimović elmondta, hogy hamarosan megkezdi működését a Nemzeti Tejvizsgáló Referencialaboratórium, aminek segítségével lehetővé válik, hogy a fejőstehenekkel foglalkozó gazdák az általuk megtermelt tej minősége függvényében részesüljenek állami támogatásban.
– Az elmúlt időszakban az állattenyésztők két nagy kérését sikerült teljesítenünk. Egyrészt lehetővé tettük, hogy az állattenyésztők hosszabb időre, akár tízéves időtartamra is bérbe vehessék az állami földeket, másrészt megalakult a Nemzeti Tejvizsgáló Referencialaboratórium, amely 2020 harmadik negyedévében megkezdi működését. A laboratórium mobil egységei járni fogják az országot, és a gazdák jelenlétében vesznek mintát a tejből, így elkerülhetjük, hogy a tejgyárak kényükre-kedvükre határozzák meg a tej minőségét, és ezzel lehetővé tesszük, hogy a jobb minőségű tej után magasabb prémiumot kapjanak a gazdák. Úgy érzem, ezen lépésünk hatására nőni fog a tejtermelés minősége, és ezzel együtt az ország szarvasmarha-tenyésztése is magasabb szintre emelkedhet. Emellett a termelőkkel folytatott megbeszéléseim során szóba kerültek a fiataloknak nyújtott támogatások is, azt látom, hogy van rá igény, és vannak olyan fiatalok, akik földet szeretnének vásárolni, ami számomra reménykeltő dolog, mivel ez azt jelenti, hogy itthon képzelik el a jövőjüket – fogalmazott Nedimović.
A miniszter és kísérete első útja Kocsmár István farmjára vezetett, ahol elsősorban növénytermesztéssel foglalkoznak, de jelentős szarvasmarha-állománnyal is rendelkeznek.
– Körülbelül ötven szarvasmarhánk van, és ezek közül húsz fejőstehén. Bővíteni nem igazán tudjuk az állományt, mivel nincs hozzá megfelelő területünk. Állami földekkel eddig nem foglalkoztunk, mivel rendelkezünk saját földekkel, emellett bérelt területeket is művelünk. Várjuk a Nemzeti Tejvizsgáló Referencialaboratórium működésének megkezdését, mivel ez megkönnyíti a munkánkat, és úgy érzem, a tejminőség alapján megszabott prémium is egy jó kezdeményezés, mert nem mindegy, hogy milyen tejet állítunk elő, illetve adunk át – fogalmazott Kocsmár István.
A kelebiai Hegedűs Attila állatorvosi technikusként dolgozik, viszont saját farmján rackatenyésztéssel foglalkozik.
– Hét-nyolc éve foglalkozom rackajuhokkal. Kezdetben csak hobbiszinten, de ma már körülbelül 110 juhunk van, emellett nyolc hektár földön gazdálkodunk. A racka tenyésztése nem kifizetődő, mivel kis termetű állatokról van szó, és nehéz őket értékesíteni, de a különböző támogatásoknak és pályázati lehetőségeknek köszönhetően fenn tudjuk tartani az állományt. Rendszeresen részt veszek a Prosperitati Alapítvány pályázatain, és tőlük négy alkalommal nyertünk támogatást. Három gyermekem van, és remélem, az állattenyésztéssel meg tudjuk teremteni nekik a lehetőséget az itthon maradásra – mondta Hegedűs Attila, aki emellett arról is szót ejtett, hogy a településen többen foglalkoznak sertéstenyésztéssel, így annak aktuális kérdései is szerepeltek a mezőgazdasági miniszterrel folytatott megbeszélésen.
Branislav Nedimović a fentiek mellett további két gazdaságot látogatott meg a mai nap folyamán Mérgesen és Bajmokon.