2024. június 26., szerda

Tejjel és anélkül – VIDEÓ

Tovább gurul a Magyar Szó Taxi. Napilapunk videós beszélgetőműsorának harmadik évadában is igyekszünk bemutatni a már ismert arcokat, azonban olyan személyek is az anyósülésre ülnek, akik különféle intézmények, egyesületek, szervezetek dolgozói, és ha nincsenek is mindennap a reflektorfényben, a háttérben jelentős munkát végeznek. Adásunk minden pénteken 18 órakor jelentkezik a Facebook-oldalunkon, a YouTube-csatornánkon és a Magyar Szó online felületén is, az írott változatot pedig minden alkalommal hétvégi lapszámunkban közöljük.

Álmos reggeleken, fárasztó délelőttökön, baráti csevejeken… Sorokat írhatnánk tele, mely alkalmakkor fogyasztunk el egy csésze kávét. A fogyasztási stílus is eltérő: ki tejjel, ki anélkül, ki cukorral, ki édesítővel, ki mézzel, ki pedig keserűn és tisztán issza a kávéját. Napjainkban a felnőtt lakosság nagy része rendszeres kávéfogyasztó. Mindenkinél eltér a kávézás szeánsza és ideje. Én például nem tudok dolgozni egy csésze kávé nélkül (e sorok írása közben is épp itt van mellettem), de azt is nagyon szeretem, amikor korán, még a hajnali csendben elfogyasztom. Az sem érdekel, ha már este kilenckor hullafáradt leszek, ez a lopott egy óra és a nyugalmas kávézás a család ébredése előtt számomra mindennel felér. Viszont ha adunk a minőségre, az még jobbá teszi ezeket az élményeket. Ezt vallja Koza Gabriella is, akivel Szabadkán autókáztunk, közben pedig a minőségi kávé fogyasztásának előnyeiről beszélgettünk.

Hogyan jött az életedbe az, hogy nyitsz a minőségi kávék felé?
– Mint minden egyetemista, én is sokat éjszakáztam. Bírnom kellett valahogy, ezért kezdtem el kávét fogyasztani. Miután megszületett a három gyönyörű gyermekem, és nappal is a topon kellett lennem, akkor döbbentem rá, hogy nem feltétlenül a mennyiségre kell összpontosítani, hanem a minőségre. Elkezdtem kóstolgatni, próbálgatni a különböző ízvilágú kávékat. Erre kiváló lehetőségem nyílt az utazásaim során is. Nyugaton már egyre több mikropörkölde üzemel, némelyik közülük kávézó is egyben. Amikor az ember megkóstol egy olyan kávét, amelyet egy-két hete pörköltek és nincs tartósítva, egy új világ nyílik meg előtte.

Honnan szerzed be az alapanyagokat?
– Egyelőre még beszállítóktól szerzem be őket, azonban a kávétermelők is egyre nyitottabbak a pörköldék iránt, hisz nekik is érdekük, hogy visszajelzést kapjanak a nyersanyagukról. A jó ízvilágot, a magas minőséget keresem, és igyekszem olyanokat választani, amelyek eltérnek a hagyományos, kávézókban kaphatóaktól. A kávékat én magam pörkölöm és tesztelem.

Milyen kávékat szoktál készíteni? És melyik a személyes kedvenced?
– Eléggé színes a paletta. 13 fajta kávét kínálok jelen pillanatban. Ezek között vannak az úgynevezett single arabikák, amely csak egyféle kávé, de vannak blendek, vagyis keverékek is. Gyakoriak a limitált kiadások, bár később mindig sajnálom, hogy azok többet nincsenek. Nekem a készítés mellett a kóstolás is feladatom, így ahányszor pörkölök, annyiszor cserélem az őrlőben is a kávét. A személyes kedvencem a K3 Blend, nem véletlenül ez a cégem neve is. Ez a klasszikus eszpresszókávé: brazil, indiai és kolumbiai keverék. Ez egy olyan kávé, amely mindig minden körülmények között jólesik, tejjel vagy anélkül. Imádom még a guatemalai arabikát, a nicaraguait. Ezek is nagyon különleges ízvilágú kávék.

Az emberek hogyan állnak a minőségi kávé fogyasztásához?
– Nagyon zárkózottak vagyunk, de nincs is nagyon lehetőségünk arra, hogy különféle ízvilágokat kóstoljunk. Ha jól tudom, egészen Újvidékig vagy Belgrádig kell elmenni ahhoz, hogy úgynevezett cuppingon, vagyis kóstoláson vehessünk részt. Amitől nekem sokszor égnek áll a hajam az az, amikor azt mondják, hogy ez csak egy kávé, holott rengeteg fajta van. Az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy mennyire különleges ízeket fedezhetnek fel egy-egy minőségi kávéval. Arra kellene törekedni, hogy megtanulják, mi a különbség a kávék között. Mindezek ellenére úgy érzem, az influenszereknek köszönhetően egyre jobban kezd feltárulni ez a világ is előttük, és többet is olvasnak már róla az emberek. Kicsit a borkóstoláshoz tudnám hasonlítani. Sokáig azt gondoljuk, hogy csak az édes borok finomak, majd megkóstoljuk a szárazakat, és ahogyan próbálgatjuk őket, rájövünk, hogy milyen sok fajta létezik. Így van ez a kávékkal is. Az ember megkóstol egy különlegesebbet, és kitágul a pupillája, hogy nahát, más íze is lehet a kávénak, mint amit eddig megszokott.

Közrejátszhat az is, hogy az emberek kényelmesek, ezért inkább az egyszerűbb megoldást választják, mint pl. a kapszulák és a granulátumok?
– Ez is benne van, de az is, hogy még nem hallottak róla, vagy azt gondolják, hogy ez egy drága verzió, és olcsóbbak a boltban kapható kávék. Viszont abba nem gondolnak bele, hogy a boltokban kaphatóak nemcsak kávét tartalmaznak, hanem tartósítószert is, emellett ezeket fél évvel korábban pörkölik. Később azonban felismerik, hogy mennyivel másabb egy olyan kávét inni, amelyet frissen pörköltek, minőségi kávéból készült, és csakis azt tartalmazza.

Mik a jövőbeli céljaid?
– Nagyon sok tervem és célom van. A rövid távúak közé tartozik, hogy megpróbálkozom a kapszulás kávék gyártásával is. A frissen pörkölt kávék híve vagyok, azonban be kell látnom, hogy rohanó világban élünk. Reményeim szerint ez már ősszel megvalósulhat. A hosszú távú tervek között szerepel, hogy a boltok polcain is elérhetőek legyenek a termékeim, ugyanis most még csak online kaphatóak. Érdeklődnek ez iránt is, lenne rá igény. A többi nagyon változékony. A kávé világában nagyon sok új és érdekes dolog történik. Igazából, ha ez a lépés sikerül, akkor majd látom, hogy milyen irányba lehetne még fejlődni, a kapacitásbővítés is szükségessé válik a jövőben.

Magyar Szó Taxi: Mi hozzuk a híreket!

Nyitókép: Kállai Göblös Nikoletta felvétele