2024. szeptember 10., kedd

Duális oktatás a mezőgép-szerelői szakon

A topolyai Mezőgazdasági Iskola iratkozási tervéről – Mind nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati tudás megszerzése

A topolyai Mezőgazdasági Iskola átadta a következő oktatási évre vonatkozó iratkozási tervét, és várja a minisztérium jóváhagyását. Az oktatási intézmény igazgatójától, Tóth Tibortól megtudtuk, hogy jövőre is 4 magyar tannyelvű, és 3 szerb tannyelvű osztályt szeretnének indítani.

Tóth Tibor igazgató (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Tóth Tibor igazgató (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

– Magyar nyelven 4 éves szakunk a mezőgazdasági technikusi, az élelmiszer-ipari technikusi, az állat-egészségügyi technikusi szak. Továbbá egy 3 éves kombinált osztályt szeretnénk nyitni, ahova leendő mezőgépszerelőket és henteseket várunk. Szerb tannyelven két 4 éves szakot hirdetünk meg, a mezőgazdasági technikusit, és az állat-egészségügyi technikusit, illetve a 3 éves képzést nyújtó szakon mezőgépszerelőket és élelmiszer-ipari operatőröket várunk egy kombinált osztályba – tudtuk meg az iskola igazgatójától.

– Az első év – attól függetlenül, hogy melyik szakról beszélünk – a középiskolás képzésnél megszokott általános oktatást nyújt, a nyolcadik osztályban már megismert tantárgyakkal két három szaktantárggyal. Gyakorlati oktatás 1. osztályban még nincsen, úgynevezett blokkgyakorlataink és nyári gyakorlataink viszont vannak a tangazdaságunkon. Másodiktól már kevesebb az általános tantárgy, és több a szaktantárgy. Ehhez kapcsolódik 2. osztálytól a heti egy gyakorlati nap, 3., és 4. osztálytól pedig a heti két gyakorlattal eltöltött munkanap – mondta el Tóth Tibor, és szólt az ettől némileg különböző duális oktatában induló mezőgép-szerelői szakról is.

– A községben jelentkező munkaerő-piaci igényekre válaszul folyik egy-egy szakma oktatása, a munkaadók kezdeményezésére. Ez azt jelenti, hogy nagyobb hangsúlyt fektetünk a gyakorlati oktatásra. Korábban inkább az ipar érdeklődött a leendő munkásai iránt, ebben az évben a mezőgazdasági szektor, vagyis a krivajai és a zobnaticai, a bácskossuthfalvi mezőgazdasági vállalatoknak, valamint nagyobb magángazdáknak van szükségük gépkezelő-karbantartó szakmunkásokra.

A topolyai Mezőgazdasági Iskola épülete (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A topolyai Mezőgazdasági Iskola épülete (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A duális képzés megszervezése valójában a szabadkai székhelyű Körzeti Gazdasági Kamara közreműködésével történik, vagyis ők hangolják össze a tantervet a minisztérium előírásaival, és a munkást kereső vállalat igényeivel. A gyakorlati oktatás körülbelül 70 százalékát egy adott cégben végzik el tanulóink, a maradék 30-at pedig iskolánkban, illetve a tangazdaságunkban – tudtuk meg az igazgatótól, aki ezzel kapcsolatban még elárulta, hogy a diákot foglalkoztató vállalatnak kötelezettsége még, hogy támogassa a gyakorlatozó utaztatási költségeit, illetve az ott töltött munkaórákat figyelembe véve anyagi juttatással is ösztönöznie kell a tanulót. Ezek a cégek, ha a tanulmányai alatt az ifjú bizonyította rátermettségét, később a vidékünkre jellemző átlagfizetésnél jóval magasabb bérezéssel kínálnak majd munkát leendő tanulóinknak – nyilatkozta Tóth, majd elmondta azt is, hogy ettől az évtől az iskolában biztosítva van a feltétele annak, hogy a mezőgazdasági technikus és a mezőgépszerelői szakos diákjaik megszerezzék az F közlekedési kategória engedélyét, vagyis a traktorvizsgát. Ezt minimális, mintegy 6000 dinárért tudják megejteni.

– A diákjaink nagy része már eleve mezőgazdasági hátterű családból érkezik, persze vannak olyanok is, akik határozatlanságuk miatt döntenek mellettünk. Mindenesetre a fiatalok nagy részének a tanulmányaik befejeztével már körvonalazódik, hogy folytatni szeretné ezt a pályát, vagy vált. Ez utóbbi esetben is támogatjuk a diákjainkat. Oktatási berkekben köztudott ugyanis, hogy 2021 után módosulnak a törvények, és egy adott profilt végzett középiskolás diák csak különbözeti vizsgák letételével válthat szakot a felsőfokú tanulmányai érdekében. Mi ezekre a változásokra is felkészültünk, és az iskolánkban előzetes egyeztetés után tudnak vizsgázni a diákok – tudtuk meg, mint ahogy azt is, hogy a tanintézménybe járók az iskola egy 110 hektáros korszerű mezőgazdasági eszközökkel felszerelt tangazdaságában sajátíthatják el a gyakorlati ismereteket. A terület nagyobb részén szántóföldi gazdálkodást művelnek, jószágokkal foglalkoznak, de helyet kaptak gyümölcsfák és a konyhakerti termesztés is. Múlt évtől pedig egy kisebb állatkertet kezdtek kialakítani, ahova a háziállatok mellett szarvasok és lámák is beköltöztek.