2024. szeptember 14., szombat

Huszonöt éve a magyar népzene szolgálatában

Fennállásának negyed századát ünnepli a topolyai Csalóka zenekar

Az 1991-ben alakult Csalóka zenekar idén ünnepli fennállásának huszonötödik évfordulóját. Ebből az alkalomból december 30-án 19 órai kezdettel jubileumi koncertet tartanak a topolyai Művelődési Ház mozitermében.

A Csalóka kezdetben a Kodály Zoltán MMK kísérő zenekaraként működött. Később, 1998-ban a zenekar útja Erdélybe, Székelyudvarhelyre vezetett, ahol az akkor alakuló hivatásos táncegyüttes és színház kísérő zenekara voltak. 2001-ben tértek haza, s azóta Vajdaság-szerte számos népzenei rendezvényen vesznek részt, ápolják és őrzik a magyar népzenét.

Az évforduló és az ünnepi koncert kapcsán a zenekar tagjai – Rózsa Tibor, Kelemen Zsolt és Borsodi Árpád – beszéltek az elmúlt évekről.

 – A kilencvenes évek elején a nemzeti öntudat mindenhol felébredt, és a magyarországi táncházmozgalom mintájára Vajdaságban is kezdtek megalakulni a népi zenekarok, egyesületek. Volt igény a népzenére, mert alapvetően kevés zenekar volt. Akkor is és most is főként táncegyütteseket kísérünk. Megmaradtunk a klasszikus értelemben vett népzene mellett, annak ellenére, hogy mostanság egyre több népi zenekar alkalmaz úgynevezett világzenei elemeket. Mi a táncegyüttesek igényeihez alkalmazkodunk. Jelenleg a Cirkalom kísérő zenekara vagyunk, de dolgoztunk és dolgozunk a kishegyesi, óbecsei, péterrévei csoportokkal is. Régebben a csókai tánccsoportot is kísértük. Szerencsénk volt, mert mindig olyan táncegyüttesekkel dolgoztunk együtt, akik magas színvonalon tevékenykedtek, és hozzájuk kellett igazítani a mi színvonalunkat is – mesélte Kelemen Zsolt, az együttes brácsása.

Hogyan tudják összeegyeztetni a mindennapi életet a próbákkal és a fellépésekkel?

 – A zenekar megalakulásának idején még nagyon fiatalok voltunk, és gyakran megesett, hogy többet voltunk úton, mint odahaza. Most azonban mindenkinek megvan a saját civil foglalkozása és a saját családja, ami természetesen előnyt élvez. Mindenképp a család az első, de olykor kompromisszumokat kell kötni, áldozatot kell hozni. A gyerekekre pedig természetesen nagy hatással van az, hogy mi muzsikálunk. Fogékonyabbak a zenére, érdekli őket – válaszolta Rózsa Tibor, a Csalóka prímása.

A zenekar huszonöt éves fennállása során mi volt a legmeghatározóbb dolog, esemény, ami mérföldkőnek számít?

 – A Csalóka zenekar számára a legmeghatározóbb mindenképpen az Erdélyben eltöltött három év volt. 1998 és 2001 között Székelyudvarhelyen dolgoztunk, és napi nyolc-tíz órát muzsikáltunk. Nagyon sokat tanultunk ez idő alatt, és ez sokat lendített a zenekaron. A profi munkával való megismerkedés nemcsak a zenénk minőségén változtatott, hanem a mi hozzáállásunkon is, a népzenével való viszonyunk is más lett, sokkal komolyabb – hallottuk Borsodi Árpád nagybőgőstől.

Az ünnepi koncerten több vendég is fellép. Kik lesznek a vendég fellépők?

– Igyekeztünk olyan embereket meghívni az ünnepi koncertre, akikkel az utóbbi időben sokat muzsikáltunk. Jó az együttműködés más népi zenekarokkal és előadókkal. Sokat dolgozunk együtt például a Juhász zenekarral, de az ünnepi műsorban fellép többek között Csonka Ferenc, Boldizsár Csaba, a Fokos zenekar és mások is – mondta végül Kelemen Zsolt.