2024. szeptember 14., szombat

Hóvirág-projekt Topolyán

Határokon átívelő programban vesz részt az Arcus Környezetvédő Egyesület

Az Arcus Környezetvédő Egyesület székházának udvarán a megszokott egyesületi tagokon kívül egy láthatóan és hallhatóan lelkes diákcsoport is megjelent a Galanthus-Project 2020 elnevezésű program nyitónapi rendezvényén, ami magyarra fordítva Hóvirág-projektet jelent. Pecze Vukajlović Natália, a Nikola Tesla Általános Iskola biológiatanára, a projektum koordinátora elmondta, hogy földrajzi, biológiai, didaktikai, informatikai és matematikai, és nyelvi ismereti részei is vannak a programnak.

A Galanthus-Project 2020 elnevezésű projektum nyitónapján Topolyán (Sihelnik Ágnes felvétele)

A Galanthus-Project 2020 elnevezésű projektum nyitónapján Topolyán (Sihelnik Ágnes felvétele)

– A munka a globális felmelegedés lokális következményeit kutatja termesztett hóvirágok példáján. Földrajzi részben a klímát és a mikroklímát tanulmányozzuk. A projekt első lépéseként hóvirágokat ültettünk, és a jövőben itt különböző méréseket fogunk végezni. Mérjük a csapadék mennyiségét, a levegő és a talaj hőmérsékletét. Felhasználjuk a helyi meteorológiai állomás adatait is. A biológiai részben a genetikával, az ökológiával, és a fenológiával foglalkozunk. Az informatikai és matematikai részben az adatok feldolgozását végezzük, prezentációt készítünk. A nyelvismereti részben közreműködünk egy elektronikus szótár megalkotásában, ami a hóvirággal kapcsolatos kifejezéseket tartalmazza a projektben résztvevő országok nyelvén. Mivel több ország is részt vesz ebben a projektumban, használhatják egymás adatait, de az adatokat főként a Pécsi Tudományegyetem használja majd. Más helyeken a projekttel kapcsolatos munkát főként tanárok végzik, de mivel a Galanthus Projekt 2020 egyik célja az élményalapú tanulás, nálunk a gyerekek is részt vesznek majd a munkában.

 A topolyai Nikola Tesla Általános Iskola tanulói nagy érdeklődést mutatnak a projektum iránt, aminek nemcsak szemlélői, hanem résztvevői is lesznek. Elvégzendő feladataikról Szakál Orsolya és Vanyúr Márk számoltak be.

– Figyelnünk kell a hóvirágok fejlődését, növekedését. Mérni fogjuk a hőmérsékletet és a csapadékot is. Ezeket a méréseket kell majd leolvasnunk és feljegyeznünk – árulta el Orsolya.

– A levegő és a talaj hőmérsékletét naponta fogjuk ellenőrizni, és eső alkalmával a csapadék mennyiségét is. De ha szükség lesz rá, biztosan meg is kell majd locsolni a hóvirágokat – hallottuk Márktól.

A projekt helyszínét az Arcus Környezetvédő Egyesület biztosította. Hogy miként kerültek kapcsolatba a Galanthus Project 2020-szal, arról Harkai Ákost, az egyesület elnökét kérdeztük.

– Ezt a projektet a Pécsi Tudományegyetem kezdeményezte. Először is felvették a kapcsolatot a Tartományi Természetvédelmi Intézettel, hogy legyen egy szerbiai résztvevője is a projektnek. Mivel a Tartományi Természetvédelmi Intézet hosszú évekre visszamenőleg jó kapcsolatot tart fenn egyesületünkkel, felkértek minket, hogy legyünk közreműködő partnerek. Mindenképpen örülünk annak, hogy részt vehetünk a Galanthus 2020 elnevezésű projektumban, mert így ismételten bővült az egyesület tevékenységi köre – mondta az Arcus elnöke.