2024. július 17., szerda

Végre fellélegezhetünk?!

Több hete tart már a szokatlanul nagy kánikula – A topolyai mentőszolgálat tapasztalatairól

Munkavégzés közben – Dr. Kokrehel József mentő-szakorvostól dr. Agyánszki János igazgató úr vette át a szolgálatot (Fotó: Szabó Anikó)

Az időjárás-előrejelzések szerint a napokban több hidegfront is átvonul térségünk felett, ennek köszönhetően a hétvégére néhány fokot esik a hőmérséklet. Az utóbbi három hétben azonban szokatlanul meleg volt. A rendkívüli kánikulában, ahol nem ritkán 38 fok körüli értékeket mértek Topolyán, a polgárok is gyakrabban keresték fel panaszaikkal a mentőszolgálatot. Húsz-huszonöt százalékkal sűrűbben érkezett hozzájuk riasztás.

Dr. Kokrehel József

A polgárok többek között a topolyai állomás közvetlen számán, a 024/715-514-es, akár mobiltelefonról is hívható telefonszámon is kérhetnek orvosi gyorssegélyt a bajban. Arról, hogy halálos áldozatokat követelt-e a kánikula, dr. Kokrehel József, a topolyai mentőszolgálat főorvosa a következőket nyilatkozta lapunknak:

– Nem nevezném szerencsétlen véletlenek egybeesésének, biztos, hogy a nagy meleg is okolható az elhalálozásért, ha az a tűző napon, kültéren végzett munka közben következik be. Infarktussal hozzánk érkező beteget is utaltunk a közelmúltban a kamenicai szívgyógyászati klinikára. Agyvérzéses beteget, hőgutát kapott személyt is szállítottunk a napokban egy községi településről Szabadkára. Januártól fenn áll a lehetőség, hogy meghatározott jellemzőkkel rendelkező infarktusos pácienst közvetlenül Kamenicára tudunk szállítani, erre a célra is mozgósítani tudunk egy permanens egységet. Az, hogy élni tudunk ezzel a lehetőséggel, sok esetben életet ment. A kánikulában nagyon sok esetben többé-kevésbe nem konkretizálható panaszokkal jelentkeztek nálunk a betegek. Elsősorban vérnyomás-ingadozásra, mellkasi fájdalomra, fejfájásra és szédülésre panaszkodnak. Megnövekedett az eszméletvesztéses páciensek száma. Személyfüggő, hogy ki, hogyan reagál az extrém időjárási körülményekre, de tapasztalatunk az, hogy a kánikulában inkább vérnyomáseséssel lehet számolni. A krónikus betegeknél, asztmás pácienseinknél kifejezettebb formát öltöttek a betegségek tünetei. Szép számban jelentkeznek még allergiás megbetegedések is. Kevesebb az utóbbi időben a kullancs-csípéssel jelentkező beteg, de gyakori például, hogy szúnyog- és darázscsípést követően, néhány nappal a csípés után még durvább változatban jelentkezik az allergikus reakció – tudtuk meg dr. Kokreheltől.

Bélfertőzéses tünetekkel rendelkező betegek jelentkeznek-e magasabb számban?

– Tömeges megbetegedésről ebből a szempontból szerencsére még nem adhatunk hírt. Magasabb ugyan az utóbbi időben a hányással, hasmenéses tünetekkel, panaszokkal hozzánk érkezők száma, vannak, akik a szabadkai kórházba kerültek egészségügyi problémáikkal, de szórványosan jelentkeznek az ilyen tünetcsoporttal bíró betegek. Szalmonella-fertőzéses megbetegedésről nincs tudomásom.

Mely korcsoportba tartozók a leginkább veszélyeztetettek?

– A kánikula veszélyt jelent mindenkire, az egészséges emberre is. Különösen veszélyeztetettek például azok a fiatal, erejük teljében lévő emberek, akik nehéz fizikai munkát látnak el több órán keresztül a tűző napon, nem ügyelve életmódjukra, -körülményeikre. A napokban például közülük került ki epilepsziás rohammal egy férfi, akinek évek óta nem kellett számolnia betegsége komoly tüneteivel. A gyermekek folyamatos folyadékpótlására is nagyon kell ügyelnünk a kánikulában, ugyanis az ő szervezetük több vizet tartalmaz, mint a felnőtteké, és ha valamilyen okból kifolyólag fogy esetükben szervezetükből a víz, az azonnali reakciót követel. A fedett fővel való közlekedést, a folyamatos folyadékpótlást mindenki tartsa szem előtt, és melegen ajánlom, hogy ne szénsavas üdítőkkel és – a főleg fiatalok körében népszerű – energiaitalokkal próbáljuk pótolni a tikkasztó melegben az elvesztett energiát. Jelentkezett nálam olyan beteg is, aki tahikardiával került a mentőszolgálatra, és a tünetért a jelentős mértékű energiaital-fogyasztás volt a felelős – nyilatkozta a szakorvos.

A mentőszolgálat szakorvosa arról is beszámolt, hogy egysége nagyon leterhelt: öt váltásban látják el feladataikat, de öt orvossal nem rendelkezik a szolgálat. Három állandó orvossal működtetik, dr. Agyánszki János, a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója jóvoltából, aki túlórában, havonta három éjszakai szolgálat vállalásával segíti a működést, is csak négy orvos lát el feladatot a mentőszolgálatban. Mint azt dr. Kokrehel megjegyezte: ha egy-egy kollégája évi szabadságát tölti, az egészségház más osztályain dolgozó kollégák vállalják a helyettesítését. A község 23 települése polgárainak ellátására egy időben mindössze egy mentőscsapat jut, amely a topolyai központi létesítményben és a terepen is ellátja ilyenkor feladatait.