2024. szeptember 28., szombat
A TOPOLYAI KÖZSÉGI TANÁCS TAGJAIT KÉRDEZZÜK

Az egyházak társadalmi visszaintegrálódásáért

Beszélgetés Majláth Bélával, a topolyai önkormányzat egyházügyi tanácsosával

Országos viszonylatban is kevés az olyan önkormányzat, amely önálló szakterületként jegyzi és szentel figyelmet az egyházügyek alakulásának. Topolyán 2012 novembere óta van lefedve az említett szakterület, a szektor vezetőjeként Majláth Béla egyházügyi tanácsossal az élen. Kétmillió dináros keretösszegből, tizenkét egyházközséget támogat önkormányzatunk a 2013-as költségvetési évben, híveik lélekszámával arányos mértékben a szerb ortodox, a római katolikus, a református, a szlovák evangélikus, a zsidó hitközség és a baptista egyház Topolya községben tevékenykedő egységeit. Évente kétszer, egyéni kérelmek elbírálását követően történik finanszírozásuk e formája.

– Országos szinten a topolyai önkormányzat más kérdésekben is úttörő szerepet vállalt. Szerbiában az első önkormányzatok között volt, amely 2006-ban (fél)törvényesen az állami földmasszából használatra, ingyen és bérmentve átengedett az egyes egyházközségei képviselőinek akkora nagyságú földparcellákat, amelyek nagyságrendben megegyeztek az 1945-ben tőlük elvett földterületekével. Bár nagyon sok jogi következményt vont maga után lépésünk, úgy éreztük: kiállunk a döntésünk mellett, hiszen alapvetően e tárgy esetében olyan horderejű történelmi jussról, adósságról beszélhetünk, amelyet, ha az állam adott esetben vonakodik törleszteni, mi átmenetileg átvállalunk. Lépésünkkel segítettük községbeli egyházközségeink képviselőit anyagi jövedelemhez jutni – nyilatkozta Majláth.

Milyen szinteken, formában valósul meg az együttműködés a topolyai önkormányzat és a községbeli egyházközségek között?

– Az elmúlt évtizedben – ötven-hatvan évnyi elszigetelődés után – elkezdődött az egyházak beintegrálódási folyamata az állami, társadalmi folyamatokba. Pozitív fordulat a 2006-ben született új törvény az egyházak és vallási felekezetek tekintetében, majd azt követően egy másik törvény meghozatala, amely az egyházak elkobzott vagyonára vonatkoztatva, azok kárpótlását irányozta elő. Méltatlan állapot volt az említett, több évtizednyi időszakban az egyházak háttérbe szorítása, már csak azért is, mivel azt megelőzően nemcsak fontos szerepet töltöttek be egy közösség életében, hanem egyet is jelentettek a közösséggel. Iskolákat, intézményeket, szeretetotthonokat, árvaházakat, idősek otthonait működtették. Önkormányzatunk nemcsak egyházaink kibontakozását, hanem társadalomba való visszaintegrálódási folyamatát is támogatja. Elő kívánja segíteni, hogy azok az intézményrendszerek, amelyeket korábban működtettek, birtokoltak, újra hatáskörükbe kerülhessenek. Az önkormányzat azt is fontosnak tartja, hogy az ökumenizmus jegyében az egyházközségek tagjai egymás felé való közeledését is elősegítse. Egy kiragadott példával élnék: a pacséri ortodox egyház képviselője, a pópa nemrégiben Bácskossuthfalvára utazott, meglátogatta a református egyházat, megtekintette, miként működteti óvodáját. A községbeli egyházképviselők továbbá például rendszeresen tesznek szeretetlátogatásokat az Otthon szociális intézményben is.

A felsorolt feladatvállalásokon kívül az önkormányzat igyekszik hidat képezni az egyházak és az államapparátus között is.


– Az állam részéről az egyházak irányában léteznek még mostanáig rendezetlen ügyek, amelyek részünkről reakciót váltanak ki. 1945-ben az egyházakat kötelezték anyakönyveik beszolgáltatására, onnantól fogva azok az állami anyakönyvi hivatalok archívumát képezték. Száztizenegy egyházi anyakönyv van Topolya községben. Ezek a fontos dokumentumok egy egyház, túlmenőleg egy közösség gyökerét is képezik. Ezek alapján a többi között nem lehet megkérdőjelezni például egy nemzet területhez való kötődését, időbeli datálását sem. Az egyházi anyakönyvek az anyaegyházakat illetik meg. Topolya községben száztizenegy nincs rendeltetési helyén. Az államapparátus az elmúlt év folyamán az egyházi anyakönyveket lerendelte Belgrádba, ott lefénymásolták. A fénymásolatoknak kell az állami anyakönyvi hivatalokban állniuk, az eredeti példányokat pedig vissza tervezik szolgáltatni az egyházaknak, de a konkrét lépés még várat magára. Mi ezt mulasztásnak tartjuk, számon is kértük, az államigazgatási minisztériumtól azt a választ kaptuk a problémafelvetésünkre: az egyházak számára ünnepélyes keretek között szeretnék lebonyolítani az átadásukat, nem jelezték azonban, időbelileg mikorra várható mindez. Önkormányzatunk engedélyt fog kérni, hogy ezt az adósságot mi magunk helyi szinten mielőbb törleszthessük az egyház felé. A másolatok már hasznosíthatók, immár az eredeti példányok is megérkeztek önkormányzatunkba, jelenleg őrizetünk alatt állnak, az engedélyre várunk, hogy visszaszolgáltathassuk azokat jogos tulajdonosaiknak. Egyéb, még csak papíron létező, be nem indult állami kezdeményezés is reakciót váltott ki belőlünk. Az egyházi alkalmazottak és az egyházi vezetők esetében az állam immár magára vállalta az alap szociális és nyugdíjbiztosítás fizetését. A kezdeményezés kapcsán történt azonban egy olyan állásfoglalás is, amelyet sértőnek és helytelennek tartunk: az egyházi személyek kategorizálása során papi minősítést csak a szerb ortodox egyház lelkészei kaptak, más történelmi felekezetek elöljáróit csupán egyházi alkalmazottként kezelik. Az ombudsman felé is tettünk indítványt, felülvizsgálatot kértünk az ügyben, mely megosztást is sugároz az egyházak felé. Fontos kiemelni: Topolya község felekezetei között tartalmas párbeszéd, korrekt viszony van, amelyhez, remélem, önkormányzatunk is hozzájárul – hangsúlyozta az egyházügyi tanácsos.