2024. július 18., csütörtök

A mesék mindig tanítanak

Bácsfeketehegyen rendezték meg a Többsincs mesemondó verseny vajdasági döntőjét—Ketten jutottak el a kisbaconi döntőre

Szombathy Dorottya Benedek Elek meséjét mondja (Papp Imre)

Benedek Elek születésének 150. és halálának 80. évfordulója alkalmából. vasárnap tartották meg a Többsincs mesemondó versenyt.

A Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének szervezésében, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Magyar Művelődési Intézet és a Képzőművészeti Lektorátus támogatásával megtartott versenyre összesen 19-en jutottak el Nagybecskerekről, Temerinből, Kispiacról, Újvidékről, Múzslyáról és Bácsfeketehegyről. A részvevőket Hajvert Ákos a versmondók egyesületének elnöke üdvözölte, külön köszöntve a művészeti bizottság két tagját, Tóth Erzsébetet, a Magyar Művelődési Intézet osztályvezetőjét, és Pápai Ferencet a Tatabányai Közművelődési Ház igazgatóját.

-A mai megmérettetésen a legjobbak vannak itt. Ti már mindannyian győztesek vagytok, mert győztetek az iskolai válogatásokon. A mese mélyen gyökerezik hagyományainkban, a generációk évszázadokon át adták át egymásnak ezeket a történeteket, amelyek néha vidámak, néha szomorúak, néha pedig tragikusak, de egy közös volt bennük, mindig megtanítottak valamire. Régen a mesének ezért nagyon fontos szerepe volt az emberek mindennapi életében is. A balti népek egyes csoportjainál a meséknek mágikus erőt is tulajdonítottak. Azt tartották például, hogy a vetés gyorsabban nő, az állatok jobban szaporodnak, ha mesélnek nekik. Most a tiétek a főszerep tegyétek ünneppé ezt a mai napot—mondta többi között Hajvert Ákos.

A vetélkedő elején Bata Ferenc Róbert, mondta el versenyen kívül saját meséjét a résztvevőknek. A kishegyesi mesemondó a vajdasági találkozók rendszeres résztvevője, akit a mese is hozzásegített ahhoz hogy legyőzze súlyos betegségét.

A versenyzők két fordulóban mérték össze tudásukat. Először egy Benedek-mesét, vagy részletét kellett elmondaniuk, a második részben pedig az adott ország egy népmeséjét, vagy műmese fordítását kellett bemutatni. A két fordulót követően a művészeti bizottság tagjai Szombathy Dorottya bácsfeketehegyi mesemondót tartotta a legjobbnak, a második Burka Teodóra újvidéki versenyző lett . Ők ketten mehetnek a kisbaconi döntőre, amelyet szeptemberben tartanak. Harmadik lett Illés Margit Temerinből és Mozetić Adrián Újvidékről. Különdíjat kaptak: Lukács Anna (Nagybecskerek), Lackó Inesz (Nagybecskerek), Baller Anita (Újvidék), Domonkos Anna (Kispiac), Dongó Mirella (Kispiac), Kurfis Éva (Kispiac) és Ádám Krisztína (Temerin). A zsűri úgynevezett bátorító díjat ítélt oda az újvidéki Tovljanić Teodórának.