Mi mindennel foglalkoznak és melyek a jövőre vonatkozó terveik?
nNagyon intenzív munka folyik, több vonalon is próbálunk dolgozni. Az egyik legfontosabb tevékenységünk talán, hogy nyélbe ütjük a bíróságon kívüli megegyezéseket azokra az állami földterületekre vonatkozóan, amelyeket idáig a gazdasági birtokok használtak. Ez az ügy idáig húzódott, s ezzel megkárosodott a köztársasági és a községi költségvetés is. A községnek ez 45-50 millió dináros kiesést jelent. A kiegyezésen körülbelül három hónapja dolgozunk intenzíven, és úgy néz ki, hogy január 15-e körül befejeződik az ügy, úgyhogy ennyivel gazdagabbak leszünk. Másfelől folyik az egyeztetés a minisztériummal, hogy mire költhetjük ezt a pénzt, ugyanis az így befolyó pénznek a 40 százalékát a község fogja megkapni, de csak a minisztérium által jóváhagyott programokra költheti. Itt viszont egy kis eltérés van a községi vezetés és a minisztérium elképzelései között. A minisztérium olyan általánosabb dolgokban gondolkodik, amik nem javítják az emberek életminőségét. Mi viszont szeretnénk a mezőőr szolgálatra, a bekötőutak rendezésére, a jégvédelem jobb megszervezésére és ehhez hasonló dolgokra költeni a pénzt. Az e körüli egyezkedés már lassan két hónapja folyik, de úgy néz ki, hogy ez is megoldódik, és megkapjuk a jóváhagyást a jövő évi programra. Ez nagy eredmény lesz, mert ha a jövő évben megvalósul az elmaradt három év megfizettetése, akkor községünk 150 millió dinárral lesz gazdagabb.
-Másrészről szeretnénk a civil szervezetekkel is egy aktívabb együttműködést megvalósítani. Ez a folyamat már beindult, minden két hónapban összejövetelt tartunk a mezőgazdasággal foglalkozó civil szervezetekkel, és megpróbáljuk összehangolni a programokat, valamint összekovácsolni a társaságot. Sajnos, hatalmas szakadék van a szervezetek között, amin én nagyon csodálkozom, mert mindegyik közös érdeket szeretne képviselni.
Mi viszont egy egyedi dologba kezdtünk, a község mezőgazdasági programját közvitára bocsájtottuk közöttük. Szeretnénk az ő ötleteiket is belefoglalni, és az év végéig egy olyan programot kialakítani, amit mindenki a sajátjának érezhet. Ez idáig nem nagyon sikerült, mert java részt kritizáltak, ahelyett, hogy ajánlatokat tettek volna. Mi egy javaslatot tettünk az asztalra, és szeretnénk, ha konkrét javaslatokat adnának, hogy mit változtassunk meg, mit vegyünk ki, vagy esetleg mit tegyünk bele.
Annak viszont örülök, hogy a civil szervezetek, ha széthúzva is, de szerveznek értékes rendezvényeket. Mi ezeket megpróbáljuk községi szinten támogatni.
Milyen támogatásra számíthatnak a jövő évben a termelők?
A jövő évi támogatások feltételei senkinek sem felelnek meg, a kistermelőket szinte semmibe veszik. A legnagyobb probléma az, hogy a kisgazdaságokat, mint másodlagos termelőt nem ismerik el, és nem is fogják támogatni. Eddig is sok ember maradt munka nélkül, és ez után még több fog. Sokan kihúzódtak falura, ahol két-három hektáros földterületet művelnek, emellett jószágot tartanak, és ebből próbálnak megélni. A minisztérium jövőre ezektől az emberektől hivatalosan is minden támogatást meg fog vonni. Elveszik tőlük ezt a megélhetési lehetőséget, viszont más alternatívát nem kínálnak fel. A miniszter tanácsadója azt mondta, hogy majd a falusi turizmust fogják erősíteni. Attól tartok, hogy ennek nagyon rossz vége lesz, mert a tejgyárak a kisebb településeken máris megszüntették a tejfelvásárlást.