2024. szeptember 28., szombat

A biztosítás támogatása

Mintegy száz termelővel írt alá támogatási szerződést a topolyai önkormányzat – A közvetlen támogatási rendszert az elsők közt vezették be Topolyán

Péntek délelőtt a községi képviselő-testület tanácstermében 93 mezőgazdasági termelő írt alá támogatási szerződést Topolya Község Mezőgazdaság- és Vállalkozásfejlesztő Alapjával. Az alap a termelők által benyújtott kérvények alapján hagyta jóvá a támogatásokat, melyek összértéke 1,5 millió dinár, és a termőföldek biztosítási összegének 20 százalékát fedezi. A szerződés aláírásának az ünnepségén jelen volt Kókai Mernyák Melinda, Topolya község polgármestere és Majláth Béla, az alap igazgatóbizottságának elnöke. A polgármester ez alkalomból elmondta, hogy egy olyanfajta támogatási rendszert találtak ki, amely még ritkaságszámba megy Szerbiában.

– Kidolgoztuk a támogatás egy olyan fajtáját, amellyel közvetlenül a termelőket tudjuk támogatni. Ez önkormányzati szinten még elég ritka dolognak számít, az ösztöndíjprogramunkhoz vagy a középiskolások utaztatásának támogatásához tudnám hasonlítani. El kell mondani, hogy példánkat más önkormányzatok is megpróbálják követni, sokan fordulnak hozzánk tanácsért, hogy milyen program alapján, és hogyan valósítottuk meg ezt a támogatást. A program a mezőgazdasági minisztérium jóváhagyásával zajlik, és az erre fordított összegek évről évre magasabbak. Fontos még megjegyezni, hogy a támogatások odaítélésekor egyaránt szem előtt tartjuk az állattenyésztőket, valamint a növény- és a gyümölcstermesztőket. Megpróbáljuk a mezőgazdaság minden ágát támogatni ilyen módon – mondta el a polgármester.

Az idei évben az alapon keresztül a község 8 millió dinárt fordít a mezőgazdasági termelők támogatására, számolt be Majláth Béla, majd azt is elmondta, hogy az időjárás változása miatt döntöttek amellett, hogy az idén a biztosítási díjakat fogják támogatni.

– Mindannyian szenvedő alanyi vagyunk annak a negatív éghajlatváltozásnak és kedvezőtlen időjárásnak, erős szeleknek, jégverésnek és aszálynak, melyek az utóbbi időben ellehetetlenítették a termelést. Úgy gondoltuk, hogy serkenteni kell a termelőket, hogy biztosítsák szántóföldjeiket. Ez főként a saját érdekük, mert a baj megtörténte után sem az állam, sem az önkormányzat nem tud kártérítést kifizetni, hogy enyhítse a keletkezett károkat – mondta el az igazgató, majd sikeresnek nevezte a pályázatot, ugyanis 95 pályázat érkezett be hozzájuk, ebből 93-at pozitívan bíráltak el. Majláth azt is elárulta, hogy az idei évben további 2-3 pályázattal szeretnék segíteni a termelőket. Természetesen, nyitottak a termelők észrevételei és javaslatai előtt – fűzte hozzá.