2024. július 17., szerda

Biztosított a magasabb szintű ellátás

Új csarnokot adtak át rendeltetésének a bácskossuthfalvi Otthon ban
Az átadási ünnepségen az ápoltak is felléptek (Fotó: Szabó Anikó)

Húsz év kényszerszünet után most fejeződött be az Otthon D1-pavilon névre keresztelt új szárnyának építése, amelynek ünnepélyes átadásárára Suzana Paunović munkaügyi és szociálpolitikai miniszterhelyettes asszony és dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi, szociálpolitikai és demográfiai titkár jelenlétében tegnap került sor. A beruházásnak köszönhetően 60 súlyos értelmi fogyatékos számára biztosíthatnak ezentúl az eddiginél sokkal magasabb szintű, emberibb elhelyezést.

Suzana Paunović miniszterhelyettes asszony szavait idézve: hosszú tervezési, gyors kivitelezési időszak jellemezte az OTTHON ÉrtelmiFogyatékosokatGondozóIntézet új szárnyának létrehozását. Az elmúlt évben a munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium 75 millió dinár céleszközt hagyott jóvá a most átadásra kerülő objektum kiépítésére. Amintegy700négyzetméterhasznosfelülettelrendelkezőépületkivitelezője a szabadkai Moj Dom Enterijer Kft. volt. A zord tél ellenére is, a tervezettnél csupán húsz nappal hosszabbodott az új részleg építési folyamata, tudtuk meg többek között Sztánkó Zsuzsannától, az Otthon igazgatónőjétől:

– Elhelyezetteinkésazőketgondozószemélyzetisnagyörömmelésizgalommalkészülbirtokbavenniazúj,korszerűépületet,amivelfolytatódikahúszévemegszakadt,azintézményműködésétegyhelyszínreösszpontosítófolyamat. 1990 óta tervezett az új részleg kialakítása, ugyanis intézetünknek gazdaságilag és munkaszervezésileg is komoly problémát jelent, hogy két helyen működünk. Azokat a legsúlyosabb szintű fogyatékkal bíró gondozottainkat, akik a régi helyszínen, az emberi körülményeknek korántsem megfelelő életfeltételek között kényszerültek létezni, ezentúl az új létesítményben tíz, hat-hat ággyal rendelkező szobákban tudjuk majd elhelyezni. Az új részlegben működik majd az egészségügyi központ: orvosi szoba, a főnővér szobája, az intervenciós szobák – nyilatkozta az intézetvezető.

Emlékeztetett: az építkezés fedezve van, az új szárny felszerelése azonban még hiányos. Arról is beszámolt, hogy az említett minisztérium a hetvenöt millió dináron túl újabb kétmillió dinárt hagyott jóvá felszerelés vásárlása céljából, amelynek beszerzése most van folyamatban. A szociálisvédelembentapasztalhatóösszefogásról is szót ejtett, amikor többek között a topolyai Vöröskereszt, a SzabadkaiGerontológiaiKözpont felajánlásaira, a tartományi vezetés közreműködésével, egy leverkuseni kórház lecserélt felszereléséből a vajdasági származású Holz család és Robert Lahr segítségével az intézetbe került adományokra utalt összefoglalójában. A bútorzatot, ágyakat tartalmazó felajánlások végső rendeltetési helyei az újonnan kiépülő, a legsúlyosabb gondozottak ellátását biztosító részlegben lesz, ahová, az igazgatónő reményei szerint, a tél beállta előtt a hatvan ápolt be is költözhet.

– Bizakodvatekintünkajövőbe. Távlaticélunkakonyhánk,pékségünk ésafaluközpontban,arégiépületbenmaradt negyven-negyvenöt ápoltátköltözésétbiztosítóépületeksoránakkiépítése is az ún. újOtthonterületén – mondtaazigazgatónő.

Suzana Paunović miniszterhelyettes és dr. Csengeri Attila tartományi titkár is egyöntetűen arról tájékoztatta az ünnepi eseményen megjelenteket, hogy az Otthon vezetőségének fentebb sorolt törekvéseiben, lehetőségeik szerint, a jövőben is partnerséget vállalnak majd, hiszen a minisztériumnak, az intézmény alapítói jogait gyakorló titkárságnak és magának a bácskossuthfalvi intézetnek közösek a célkitűzései: egy minden tekintetben nemzetközi normáknak megfelelő, korszerű, egyetlen lokáción elhelyezkedő komplexum létrehozása.