2024. július 17., szerda

Múltunkat ismerni, jövőt építeni

Tízéves fennállását ünnepelte a topolyai Nagyapáti társulat

A jubileumi ünnepség megnyitóján (Fotó: Szabó Anikó)

Ismerjük meg múltunkat, hiszen csak így építhetünk jövőt – hangzott el a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat legnagyobb horderejű és leglátogatottabb rendezvényén, az íjász- és kézművestalálkozón.

A 2012-ben fennállásának tizedik évfordulóját ünneplő társulat elnöke, Kovács László gondolatait idéztük, aki a jubiláris évforduló tiszteletére a hétvégén, a topolyai Új otthonban szervezett rendezvényén is megerősítette a fentieket. A 2002-ben tizenhárom alapító taggal induló, jelenleg több mint hatvan tagot számláló Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat tájegységünk tárgyi és szellemi hagyományainak felkutatását és megőrzését tűzte ki célul. Kovács Lászlót, az alkalmi ünnepségen elhangzott köszöntője után kértük, röviden foglalja össze lapunknak, mely tevékenységi körök, célirányok jellemzik társulatát:

– Néprajzi értékeink, a topolyai népszokások felkutatása, felidézése, népi szellemi és tárgyi emlékek őrzése céljából civil szervezetünk évről évre, autentikus környezetben, a topolyai tájház udvarán, farsangkor hagyományos disznóölést, majd tort szervez. A topolyai tájház ad otthont annak a Társaság által szervezett eseménynek is, amelynek keretében a kukoricafosztás hagyományos menete és a köréje rendeződő szokások elevenednek meg. Bálokat is szervezünk: ennek keretében idézzük pl. a Luca-napi népszokásokat, de felmenőink tiszteletére anyák-napi rendezvényt is tartunk. A hagyományos népi motívumokat legaktívabb szakcsoportunk, a kézimunkacsoport menti át az utókornak. Kiállításokat, műhelymunkákat is szerveznek, de a kézműves népi mesterségek felkutatásában is tevékenyek. Ezeket a foglalkozásokat és művelőiket többek között a legtömegesebb, legnagyobb horderejű rendezvényünk, a több éve nemzetközi jellegű, az idei évben immár ötödik alkalommal szervezett íjász- és kézműves találkozó keretében is felvonultatják. Ennek szervezésében társaságunk ifjúsági csoportja is rendkívül aktív, csakúgy, mint történelmi múltunkhoz kapcsolódó megemlékezéseink lebonyolításában – mondta Kovács. Sípos Piroska, a társulat vezetőségi tagja bekapcsolódva a beszélgetésünkbe, kiemelte: Topolyán is alakulófélben van egy fiatalokból álló leendő íjászcsoport. A Nagyapáti engedélyekkel rendelkezik e tevékenységi kör beindításához.

2010-ben a társulat anyák-napi rendezvényeinek sorában szervezett kézimunka-, kézműves- és régiség-kiállítás a Dédanyáink és dédunokáink elnevezést viselte. Nevében utalt tartalmi jegyeire is: a múlt és a jelenkor kiállított tárgyi és szellemi értékei egyaránt képviseltették magukat a Társulat terjedelmét tekintve addigi legnagyobb tárlatán. A hat évvel ezelőtt kibontakozó, jelenleg Lőrincz Éva vezette kézimunka szakcsoport 2008 óta tagja a Vajdasági Kézimunka Kedvelők Szövetségének. Ennek jelentőségére Simon Julianna, a Társulat koordinátora a hétvégi eseményen is felhívta a figyelmet.

– A Szövetség tagjaiként folyamatosan számos tapasztalattal, új ismerettel, élménnyel gazdagodhatunk. Nagy elismerés volt számunkra, hogy a Szövetség az elmúlt évben felkért, Topolya és Társaságunk legyen a házigazdája az általuk szervezett nemzetközi kiállításnak. Kihívást és örömet jelentett, hogy 2010-ben Gyergyószentmiklóson állított ki csoportunk – jegyezte meg Julianna.

A tízéves évforduló alkalmából szervezett ünnepség közönségében legnagyobb számban a Vajdasági Kézimunka Kedvelők Szövetsége Tiszakálmánfalváról, Topolyáról, Szenttamásról, Bácskossuthfalváról, Bácsfeketehegyről, Verbászról, Óbecséről érkező tagcsoportjainak képviselői jelentek meg, de az összejövetelt megtisztelte és a társaságot támogatásáról biztosította dr. Tóth Ferenc, Topolya polgármester-helyettese is.