2024. július 17., szerda

Játszóházból olvasóvá

Szünidei játszótáborok szerveződnek a topolyai könyvtárban

A Nyári tábor 2012 elnevezést viseli az említett helyszínen augusztus 6-ától 10-éig szerveződő, nyolctól tizenkét éves korú gyermekek részére tartandó foglalkozássorozat, augusztus 13-ától 17-éig pedig ugyanott kreatív, kézműves műhelymunkák folynak majd Manótábor 2012 elnevezéssel a négytől hét éves korú érdeklődők számára.

A tizedik éve megrendezésre kerülő játszóházas foglalkozások pozitív visszhangra találtak közösségünk felnőtt és gyerektagjai körében is, így a könyvtár, amely Topolyán elsőként indított játszóházas foglalkozássorozatot, egyre nagyobb intenzitással, gyakorisággal szervezi ilyen jellegű összejöveteleit, egyre szélesebb körű célcsoport számára. Az utóbbi jellemzőnél maradva: 2012 tavaszától, Manóház elnevezéssel a legfiatalabb leendő olvasók felé is célzottan nyitnak. Az intézménnyel, könyvállományával, kisebb csoportokban, játszóházas foglalkozásokon már a kiscsoportos óvodások is ismerkedhetnek. Többek között erről is tájékozódtunk Náray Évától, a Népkönyvtár igazgatójától:

– Korábban is jellemző volt, hogy a héttől tizenkét éves korú gyerekek mellett a kisebb korosztály képviselői is érdeklődést mutattak a játszóházas foglalkozások iránt. Többen részt is vettek összejöveteleinken, de mióta működik Manóházunk, ahol a fiatalabb korosztály tudásszintjéhez, érdeklődési köréhez igazodva szervezzük a kézműves műhelyeinket, sokkal önállóbban tudnak alkotni a hétéves kor alattiak is, nagyobb sikerélményt megélve. Tízéves működésünk alatt azt, ami témájában, szándékában az első játszóházainkat jellemezte, megőriztük, ma is érvényesítjük, időről időre persze újításokat is eszközölünk. A kezdeti időszakban egy-egy ünnep közeledtével, ötletszerűen szerveztünk játszóházakat, majd következő lépésként, miután kiderült, hogy kedvező fogadtatásra találtak rendezvényeink, vállaltuk: havi rendszerességgel rendezzük őket, és a téli meg a nyári szünidő egy-egy hetében is szervezünk ilyen foglalkozásokat. Továbbra is életre hívunk hagyományőrző jelleggel, ismeretterjesztő célzattal rendezett, a finom motorikai képességek fejlesztésére irányuló játszóházakat. Összejöveteleinken a résztvevők különféle kézműves technikákkal ismerkednek, amit később hobbi szinten is művelhetnek – nyilatkozta a könyvtár vezetője.

Nagyon fontos számunkra, emelte ki az igazgató, hogy könyvtár lévén, elsődleges feladatunkat, az olvasóvá nevelést mindenkor érvényre juttassuk. Ha egy kisgyerek játékos foglalkozáson való részvétel céljából betér a könyvtárba, miután felszabadultan érzi magát az ismerős közegben, érdeklődni kezd az őt körülvevő könyvek iránt is.

– Játszóházainkat a könyvtár épületében, mindenekelőtt az olvasószobában, a gyermekrészleg közvetlen szomszédságában szervezzük. Azok a gyerekek, akik tíz évvel ezelőtt voltak résztvevői játszóházas foglalkozásainknak, ma már fiatal felnőttek, és könyvtár-, valamint könyv közelben maradtak. Felnőttek, olvasóvá nevelődtek, felszabadultan viselkednek intézményünkben, könyvet kölcsönöznek, bátran kérdeznek, kérnek tanácsot – összegzett Náray.

Emlékeztetett: játszóház-mozgalmuk nem virágozna, ha közösségünkben nem lennének olyan lelkes, ötletgazdag önkéntesek, mint a kezdeményező Kiss Judit, Terék Rattkay Ildikó, akikhez csatlakozott Bednárik Prokec Zita, Keipert Tímea. Náray kezdeményezésük egyik legfontosabb hozadékának azt tartja, hogy játszóházaikban – a szegregációt erősítő gyakorlat ellenében – a szerb és a magyar ajkú gyerekek közösen töltik szabadidejüket.