A hollandiai Gereformeerde Gemeente református egyház Ede városi ifjúsági szervezetének tizennyolc fős csapata ünnepélyesen is átadta az Izida Anya- és Gyermekvédelmi Társaság felújított rehabilitációs szobáját. A holland fiatalok két hétig dolgoztak a helyiség teljes felújításán.
– Nemcsak festettek, hanem előtte a vakolat hibáit is kijavították, és az ajtókat, ablakokat is befestették. Velük úgy kerültünk kapcsolatba, hogy állandó összeköttetésben állunk egy holland alapítvánnyal, amely kiírta a pályázatot, és erre jelentkeztek az edei egyetemisták.
Papp Julianna
Ők, egy kórus tagjai is, kiválóan és nagyon összeszokottan énekeltek. Az egész csapat egy hétig teljes létszámban itt volt, majd a második héten egyik részük Kucorán egy romaszervezetnél segédkezett. El kell mondani, hogy a fiatalok nemcsak dolgoztak, hanem az anyagot is ők maguk hozták, s néhányan (voltak közöttük jövendőbeli pedagógusok is) a foglalkozásokba is segítettek oktatóinknak – hallottuk Papp Juliannától, az Izida elnökétől.
A fogyatékos gyerekekkel foglalkozó szervezet székháza a nyáron igazi nemzetközi találkozóhelyre hasonlított, hiszen a hollandokon kívül a házban megfordultak amerikai, kanadai, spanyol és belga vendégek is.
– Van egy egyházi énekünk, amelyik úgy kezdődik, hogy „az Úr csodásan működik...” Ez a mostani nyári eseményeinkre pontosan ráillett. Egy igazi nemzetközi tábor voltunk, a jó szándékú emberek nemzetközi összejövetele, akiket a segíteni akarás hozott össze. Kicsit korábban a Barcelonában élő, szikicsi származású Marija Kovačević iparművész volt a vendégünk. Őt a község három női szervezete hívta meg, és azért tartották nálunk a foglalkozást, mert nekünk szövőszékeink is vannak. Arra szeretnék mindenkit buzdítani, hogy akinek van olyan tudása, amelyet megosztana a gyerekekkel, vagy bármiben segítségünkre tudna lenni, szívesen látjuk. Mindig hétfőn és pénteken tartjuk a kézműves-foglalkozásokat, s ezeken gyakran Kollár Ilona népművészünk és a bácsfeketehegyi nyugdíjas-egyesület kézimunkázói is jelen vannak. Vannak tehát nekünk is lehetőségeink, és nem kell mindenben a külföldiekre várnunk – mondta Papp Julianna.
A rehabilitációs szoba az elnöknő szerint nagyon sokat segít majd télen, amikor különösen a fogyatékkal élő gyerekek és fiatalok számára szűkül be a mozgástér.
– Másrészt olyan célzott mozgásokat is tudunk gyakorolni, amelyek bizonyos izmokat, izomcsoportokat mozgatnak meg, amelyeket egyesek nehezen, vagy egyáltalán nem is használnak. Szeretnénk pályázatok útján némi pénzhez jutni, hogy legalább időnként szakemberek foglalkozzanak a gyerekekkel. Már kapcsolatba is léptünk a verbászi kórház rehabilitációs osztályának igazgatónőjével, s ígéretet is kaptunk tőle, hogy segíteni fog ebben a kérdésben – hallottuk az elnöknőtől.
A foglalkozásokra rendszeresen harmincöten járnak, de mint az elnöknő elmondta, karácsony és újév táján a számuk eléri az ötvenet is. Becslése szerint egyébként mintegy száz fogyatékkal élő gyerek és fiatal van a községben, de egy részük nemigen jár az egyesületbe.