2024. július 17., szerda

Kialakult a testületi többség

Senki sem támogatja a megosztottságot – Beszélgetés Marko Rovčaninnal, a kishegyesi községi képviselő-testület elnökével

A közigazgatási bíróság még mindig nem hozott döntést a kishegyesi képviselő-testület alakuló ülésével kapcsolatban, ami természetesen azt jelenti, hogy nem rendeződött véglegesen a politikai felállás a községben. Ennek ellenére a képviselő-testület augusztus elején megtartotta második ülését is, amelyen letette a hivatali esküt a Szerb Haladó Párt két képviselője, valamint hitelesítették a VMSZ és a Montenegrói Párt képviselőinek a mandátumát is.

Marko Rovčanintól, a testület elnökétől politikai értékelést kértünk a pillanatnyi helyzetről és a véleménye szerinti legfontosabb feladatokról.

Hogyan értékeli a pillanatnyi helyzetet a községben?

– Nagyon fontos megállapítani, hogy a testületi többség július 5-én alakult ki, az alakuló ülésen megválasztottuk a tisztségviselőket, a polgármestert, a képviselő-testület elnökét, egyszóval megalakult az önkormányzat. A második ülésünkön a legfontosabb kérdések a mezőgazdaságra vonatkoztak, ami nem véletlen, hiszen mezőgazdasági jellegű község vagyunk. Kérelemmel fordultunk a kormányhoz a szárazság okozta károk enyhítését célzó intézkedések meghozatalára, és határoztunk a bácsfeketehegyi és szikicsi kommasszációs bizottságok összetételét illetően is, ami azt jelenti, hogy támogatjuk a tagosítást.

Okos dolognak tartja-e, hogy a hatalmi többséget a község legerősebb politikai szervezete a VMSZ nélkül hozták létre?

– A politikában nehéz tudni, hogy a másik fél hogyan fog reagálni. Kétségtelen, hogy a községben a VMSZ-nek van a legerősebb képviselői csoportja, vagyis 8 képviselője. A választásokat követő egyeztetéseken a VMSZ követelte a polgármesteri széket, s emiatt nem született megegyezés. Mi pontosan tudatában vagyunk annak, hogy a község hatvan százalékát a magyarok alkotják, de nem szabad szem elől téveszteni azt sem, hogy „magyar szavazatokat” kapott a Demokrata Párt is, a kisrészvényesek, a szocialista párt és a Szerbia Egyesült Régiók is. Senki sem akarja a megosztottságot, és természetesen az obstrukciót sem.

Az ügy mégis a közigazgatási bíróság elé került. Ezt kommentálná-e?

– Ebben a kérdésben természetesen a bíróság illetékes, és én nem szeretnék beavatkozni a bíróság munkájába. Meggyőződésem azonban, hogy a július 5-re összehívott ülést a képviselő-testület korábbi elnökének nem állt jogában elhalasztani. Neki ugyanis a feladatköre megszűnt azzal, hogy összehívta az ülést. Az alakuló ülést csak akkor lehetett volna elhalasztani, ha nem jelent volna meg az ülésen a képviselők többsége, vagy a képviselők kérték volna a halasztást, de nem tőle, hanem az ülésen elnöklő legidősebb képviselőtől.

Mit tart legfontosabb feladatának a következőkben?

– Személy szerint én amellett vagyok, hogy a polgár és az ő érdeke kerüljön előtérbe tekintet nélkül politikai, vallási vagy nemzeti hovatartozására. Éppen ezért első döntéseink egyike az utazó diákok megsegítése volt. Ennek köszönhetően a szülők az utazásnak csak a felét fizetik. De gondoltunk minden más utazóra is, ezért megállapodtunk a legfontosabb szállítókkal, hogy a három település között a kis távolságok miatt csak városi tarifát számoljanak el, ami azt jelenti, hogy az autóbuszjegy ára 40 dinár a települések között. Az elsősök beiskolázását is segítettük 3000 dinárral, és az újszülöttek szülei a jövőben 10 ezer dináros segítséget kapnak. Nem szabad elfeledni a kommunális gondokat egyik településen sem, ezek között elsősorban a vízellátást, de ide tartozik az is, hogy Hegyesen is meg kellene oldani a fedett piac kérdését.

n Melyik napon tart fogadónapot?

– A magam részéről nem jelöltem ki fogadónapot, a polgárok bármikor felkereshetnek a községházán.