2024. július 17., szerda

A hozamok az előrejelzéseket igazolják

A napraforgó betakarítása a kishegyesi községben befejeződött, a kukoricának több mint a fele még talpon áll – Legalább ötven milliméter csapadék kellene az őszi vetés sikeres elvégzéséhez

Majd két hónapos szárazság után végre ez a vidék is kapott némi csapadékot, ami ugyan megszakította a kukoricatörési munkálatokat, de nagyon jól jött ahhoz, hogy végre elkezdődhessen a talaj-előkészítés az őszi vetéshez. Bácsi Gábor, a kishegyesi községi mezőgazdasági osztály vezetője szerint a napraforgó betakarítása gyakorlatilag befejeződött, a kukorica estében azonban még a felével sem végeztek a gazdák.

– Nem tudni, miért, de szemmel látható, hogy a kukorica betakarítása nem halad olyan ütemben, mint ahogyan az várható volt. Eddig, becsléseink szerint a termésnek mintegy harminc–negyven százalékát szedték le. Ha valaki a határt járja, láthatja, hogy nagyon sok még a talpon álló kukorica a határban. Az eddigi hozamok sajnos teljes egészében igazolják az előrejelzéseket, vagyis azt, hogy óriási károk keletkeztek a mezőgazdaságban a szárazság miatt. A kukorica hozama 2–2,5 tonna körül mozog hektáronként, és ez jóval kevesebb, mint az utóbbi évek átlaga. A napraforgó is 2–2,5 tonnás hozamot produkált, de ez esetben ez jobb eredménynek számít. A szója átlaghozama másfél tonna körül alakult, ami természetesen nagyon alacsony átlag, de vidékünkön a szója csak csapadékos esztendő esetén szokott jól teremni – mondta Bácsi Gábor.

Tegnap végre majd két hónapos száraz időszak után eleredt az eső. Ezért természetesen arra is kíváncsiak voltunk, hogy mennyi csapadék kellene az őszi vetés zökkenőmentes előkészítéséhez.

– Legalább 50 milliméter – csendes – eső kellene a talajműveléshez, vagyis ahhoz, hogy legalább 25 centi mélyen átázzon a talaj, és el lehessen vetni a búzát, őszi árpát... Sokan próbálkoztak tárcsázással is, de nagyon sok a szármaradvány, különösen a kukorica után, és nem tudják megfelelően beledolgozni a talajba szántás nélkül. A talajban, mint ismeretes, egyetlen csepp tartalék nedvesség sincs, és attól is tartanak sokan, hogy ha elvetik a búzát vagy az árpát, a kis felszíni nedvesség következtében megindul ugyan a csírázás, de ha ismét egy hosszan tartó száraz időszak következik, tönkremehet a vetés. Ez sajnos nagyon is reális veszélyt jelent – hallottuk az osztályvezetőtől.