2025. január 14., kedd

Mézből is kevesebb

A klímaváltozás a méhészeket is sújtja

A mezőgazdaság szinte minden szektorában van ok a panaszra, a méhészek sem zártak jó évet. Topolyán az önkormányzat a lehetőségeihez mérten támogatja a kistermelőket. A múlt év végén írták alá a szerződéseket a sikeres pályázók, akik így egyszeri vissza nem térítendő támogatásban részesültek, köztük Tölgyesi Huba topolyai méhész is. Vele beszélgettünk.

Tölgyesi Huba (Tóth Péter felvétele)

Tölgyesi Huba (Tóth Péter felvétele)

A fiatal méhész számára az üzemanyagszámlák, a varroa atka, más néven ázsiai méhatka elleni szerekre és a kaptárakhoz szükséges dolgok vásárlására hagyták jóvá a 15 ezer dináros támogatást. Elmondta, hogy hat éve méhészkedik, azóta ez volt a leggyengébb év. A kezdet ugyan nem volt rossz, a repce tavasszal még viszonylag jól sikerült, de utána az akác már nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Topolyán és környékén az idő megint tönkretette az idényt. A virágzás kezdetén jól indult minden, még az öreg méhészek is azt mondták, hogy ennyi akácvirág talán sosem volt. Végül a rengeteg virágból nem lett semmi méz, a méhek nem tudtak eredményesen gyűjteni. A szárazság jórészt tönkretette a napraforgót is. Talán harmada vagy a fele annyi napraforgóméz lett, mint amennyi egy átlagos évben szokott lenni. A szárazság rányomta bélyegét a tavalyi szezonra. Nem tudni, mi lesz most, mindig bíznak a méhészek, hogy a következő idény jobb lesz – hallottuk a méhésztől.

Ami az értékesítést illeti, elmondta, hogy az igazi jó, valódi, hamisítatlan házi méz iránt van kereslet. Topolya községben elég sok méhész van, Tölgyesi Huba tapasztalatai szerint jóformán minden méhésznek megvan az a saját vevőköre, amely nála vásárolja a házi, helyi mézeket. Decemberben különösen nagy volt a kereslet. A január is jó szokott lenni. Az a tapasztalat, hogy amikor bejön a hideg idő, illetve az ünnepek, akkor kezdik az emberek jobban keresni a mézet. Ami az árakat illeti, egy-két éve már nem változtattak a helyiek az árakon, miközben mindennek megy felfelé az ára. Az újratermelési anyagoknak, tehát mindannak, amit a méhészeknek meg kell venni egy év során, megemelkedett az ára. A másik oldalon a vevők általában drágállják a mézet. Az utóbbi időben az a helyzet, hogy csaknem 700-800 dináros áron lehet megvenni egy kilogramm repce-, napraforgó-, vegyes virágmézet. Az akácméz valamennyivel drágább, 1000-1200 dinárba kerül belőle egy kilogram. Arra is kitért, hogy az elmúlt években gyakran panaszkodtak a méhészek arra, hogy felelőtlenül használták fel a vegyszereket a mezőgazdasági termelők, és emiatt méhpusztulás volt. A fiatal méhész elmondása szerint tavaly ilyet nem tapasztaltak, tömeges méhpusztulásról nem beszélhetnek, de helyi szinten most is előfordult.  Tapasztalatai szerint a repceszezonban a legkritikusabb a helyzet, amikor virágoznak a növények és a rovarok miatt vegyszerekkel permetezik a parcellákat. Valójában ezt a műveletet a termelőknek a haszonnövény virágzása előtt be kellene fejezni. Elismerte azonban, hogy a szántóföldi növénytermesztésben érdekeltek is különböző kihívásokkal néznek szembe. Ha nagyon támad a bogár, akkor később is kell permetezni, de akkor legalább megtehetnék azt, hogy este, illetve éjszaka juttatják ki a vegyszert, vagy olyan hatóanyagú permetszert használjanak, mely nem mérgező a méhekre, hiszen már olyan is létezik. A mögöttünk álló esztendőben Tölgyesi Huba tapasztalatai szerint nem volt nagyobb mérgezés a környéken, ugyanakkor volt egy kis gond a darazsakkal, több méhész panaszkodott, hogy megjelentek az ősszel, és egész méhcsaládok pusztultak el a darázstámadás miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A valódi, hamisítatlan házi méz iránt van kereslet (Tóth Péter felvétele)