Topolya község területére tette át székhelyét a Vajdasági Víz Alatti Kutatók búváklub. A szervezet búvárkodással és víz alatti leletek felkutatásával foglalkozik. Vikor László, az egyesület vezetője arról számolt be, hogy befejeztek egy komolyabb munkát a Tisza zentai szakaszán.
– Vajdaságban kevés lehetőség van búvárkodásra, ezért kerestük a lehetőséget, hogy kis dinamikát vigyünk ebbe. Átfürkészve a történelmet, több olyan vízi helyszínt találtunk, amit érdemes kutatni. Ilyen a zentai csata helyszíne, a törökbecsei vár romjai, amely mellett mintegy száz hajó süllyedt el. Néhány búvárral megalapítottuk a Vajdasági Víz Alatti Kutatók szervezetet. Célunk a víz alatti történelmünk emlékeinek feltárása, kutatása a helyi, illetékes múzeumok felügyelete alatt. A szervezet hivatalosan Zentán alakult meg, majd öt éven keresztül tartottunk nyári búvártáborokat, amelyek során a zentai csata helyszínét kutattuk át, és dolgoztuk fel. A projektum négy éven át a búvárkodásról szólt, az ötödik évben pedig víz alatti szonárral térképeztük fel a Tisza adott szakaszát. A táborokon a hazaiakon kívül magyarországi és boszniai búvárok vettek részt. Egy-egy tábor 10 napig tartott, és csaknem 100 leletet tártunk fel a projektum alatt. Ezeket a Zentai Múzeumnak adtuk, és ebből állandó kiállítás készült – mondta Vikor László, majd azzal folytatta, hogy a zentai csata helyszínét feltáró projektum után szünetet tartottak a víz alatti kutatók, s közben döntöttek úgy, hogy a klub székhelyét áthelyezik Topolya községbe.
– Mivel itt élek, és a szervezés, valamint a logisztika rám hárul, ezért a szervezet székhelyét áttettük ide. Remélem, hogy civil szervezetként támogatást kapunk az önkormányzattól. Szeretnénk indítani búvárképzést is. A klubon belül tapasztalt búvárok vannak, az alapító tagjaink között búvároktató is van. A klubhelyiséget egyelőre Gunarason rendeztük be, de várjuk, hogy elkészüljön a medence Topolyán. Ha lesz elég érdeklődő, akkor elindítjuk a búvárképzést. Ez elméleti és gyakorlati részből áll, és fontos, hogy a tanulók az elméletet át tudják ültetni a gyakorlatba. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságosan merülhessenek. A rendes búvártanfolyam több hónapos, és a gyakorlati dolgok mellett az elméletet is el kell sajátítani, hogy az ember tudja, mit miért csinál, és hol milyen veszély vár rá – fogalmazott a kutatók vezetője, majd arról is szólt, hogy szervezetük újabb projektum előkészítésén dolgozik.
– 1699-ben a karlócai béke feltételei közé tartozott a törökbecsei vár felrobbantása. A teljes várat belerobbantották a Tiszába 1701-ben. A vár romjai mindaddig látszottak, míg az 1970-es években el nem készült a duzzasztógát. Ma már csak a várfalak egy nagyon kis része van a vízfelszín felett. A kutatók már merültek a helyszínen, és víz alatti szonáros felvételeket is készítettek. Ennek feltárása a következő projektumunk, az Óbecsei Városi Múzeummal együttműködve – számolt be Vikor László, majd hozzáfűzte, hogy terveik között szerepel az is, hogy a Tiszán lefelé haladva feltérképezzék a történelmi jelentőségű emlékeket.
Nyitókép: Vikor László leletet hozott fel a Tiszából (Vajdasági Víz Alatti Kutatók)