Törökkanizsa községben is kiválóan működik a falugondnok-szolgálat, amelyre nagy igény mutatkozik. A falugondnokok a beteg, magányos idős személyekről gondoskodnak, és segítenek a mindennapi feladataik elvégzésében. Igyekeznek minden területen helytállni és segítséget nyújtani. A tevékenységük magában foglalja a ház körüli munkát, a bevásárlást, az orvoshoz való elszállítást, az ügyintézést és még számos más feladatot. Minden olyan tevékenységet elvégeznek, amelyek javítják a gondozott személyek életminőségét, illetve elengedhetetlenek a mindennapi normális élethez. A falugondnoki hálózatot a CMH-iroda működteti, és Vajdaság-szerte jelen vannak.
Törökkanizsa községben Popovity Péter tölti be a falugondnoki szerepet immáron több mint öt éve. Elmondta, hogy a falugondnokság előtt mezőgazdasággal foglalkozott, azóta pedig főállásban segíti a környékbeli időseket.
– A munka elején Tiszaszentmiklósra jártam az ott dolgozó falugondnokhoz betanulni, ő megmutatta, mit hogyan kell csinálni, majd később elkaptam a törökkanizsai területet, ahol azóta magam dolgozom. A legtöbb falugondnok huszonöt–harminc személyről gondoskodik, viszont amikor én átvettem ezt a munkát, akkor nyolcvan emberrel kellett foglalkoznom. Azóta sajnos sokan elhunytak, de jöttek újak is, így jelenleg több mint hatvan személy tartozik a felügyeletem alá. A legtöbben Majdányról, Rábéról és Oroszlámosról veszik igénybe a munkámat, hiszen ott nincs se bolt, se orvos. Ilyen sok munka mellett kevesebb időm jut fűkaszálásra, favágásra és egyéb ház körüli teendőkre, hiszen az embereknek be kell vásárolni, illetve orvoshoz kell vinni őket. Lényegében a község összes településére kijárok, kivéve Szerbkeresztúrt és Gyálát. A munkám fő célja, hogy megkönnyítsem a mindennapi életüket, de a legtöbb idő a szállítással megy el. Zentára, Nagykikindára és Szabadkára is viszem a betegeket orvoshoz. Határidőnaplóban vezetem, kinek mikor van időpontja az orvosnál, és igyekszem úgy intézni, hogy több embert is elvigyek egyszerre, hogy ne kelljen mindenkit külön-külön szállítani. Napi 8 órában dolgozom hétfőtől péntekig, de sokszor késő délutánba is elnyúlik a munka, hiszen az orvosnál általában sokat kell várni. Minden hónapban egy előre megadott üzemanyag-mennyiséget kell beosztani, ezért nem lehet üresjáratokat indítani – mondta Popovity Péter.
A falugondnok kiemelte, hogy szeret ezzel foglalkozni, és az idősek nagyon hálásak a munkájáért.
– A bevásárlás az egyik fő feladatom, mindenki ír egy listát, hogy mit kell neki vennem, én pedig beszerzem, és elviszem hozzájuk. Többször is előfordult, hogy teljesen tele volt az autó. Sokszor kell takarmányt is vinni az állatoknak, emellett számos dologra van még szükségük. Néha apróbb, nem életbe vágó kérésekkel is felhívnak, például hogy elfogyott a cigi és hasonlók. Természetesen csak azért nem utazok ki egy nappal előbb, hogy legyen füstölnivalójuk, de másnap már mindenképpen viszem a dohányt is. Az ünnepekről mindig előre értesítem őket, és szólok, hogy nagyobb bevásárlólistát állítsanak össze, mert lehet, hogy napokig nem jutok ki én sem hozzájuk. Olyankor akár öt-hat kenyeret is viszek nekik, azt lefagyasztják, és akkor van addig, amíg nem megyek újra. A mindennapi szükségleteik ellátása a fő cél, emellett a munkánkhoz tartozik az életminőségük javítása is. Ha az időm engedi, akkor elviszem őket a rég nem látott rokonokhoz néhány órára, vagy egy kulturális eseményre. Szerencsére szeretek az asztalossággal is foglalkozni, ezért nem jelent gondot, ha ki kell cserélnem egy szék vagy egy asztal lábát. Volt olyan is, hogy megsüllyedt a ház, ezért nem nyíltak az ablakok, akkor meggyalultam őket, és már működtek is. Igyekszem mindent megcsinálni, de sajnos mindenre nekem sem jut időm – fogalmazott a falugondnok.
Popovity Péter hozzátette, hogy Szerbkeresztúrról és más falvakból is sokan szeretnének még igénybe venni a falugazdász-szolgáltatást, de egyelőre nem tud több emberrel foglalkozni.
Nyitókép: Horváth Attila felvétele