2024. november 22., péntek
KÖRKÉRDÉS

Mi fán terem a vegytan?

Az immár tizenharmadik BiG Gyermeknyár elnevezésű eseménysorozat a negyedik hetébe lépett, az aktivitásokat július 17-e és 21-e között bonyolítják le a város néhány pontján. A héten a gyerekek a Kreatív táborban szórakozhatnak, amely mindennap 10 és 13 óra között várja kis látogatóit a Petőfi Sándor Általános Iskolában. A tábor péntekig tart. A gyerekek ma Kolumbusz Kristóf kalandjairól hallhatnak egyet s mást itt, holnap pedig a dinoszauruszokról. A tábor utolsó, idei foglalkozásán, pénteken megtudhatják, hogyan is készül a kerékpár és hogy melyek a biciklizés, a vezetés alapszabályai. A programokat az Újvidéki Gyermekművelődési Központ szervezi, jelentkezni pedig a 063/521-123-as telefonszámon lehet.

Albert Éva felvétele

Albert Éva felvétele

Severina Prostran Miletić szervező elmondta, hogy az Újvidéki Gyermeknyár programplatform ötlete az köré az elgondolás köré épül, hogy a gyermekeknek magas színvonalú időtöltést biztosítsanak a szünidő idejére: Azt szeretnénk, hogy egy időre eltávolodjanak a telefonoktól, a képernyők elől, és hogy megtanuljanak valami újat. Arra szeretnénk ösztönözni a gyerekeket, hogy próbálják meg felfedezni a körülöttük lévő világot. Azt tapasztaljuk ugyanis, hogy a kicsik nagyon érdeklődőek, tetszenek nekik a kreatív programok, és aktívan részt vesznek bennük. Kérdeznek és érdeklődnek. Minden évben egyre többen jönnek, ami külön öröm számunkra – hallottuk.

Severina Prostran Miletić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Severina Prostran Miletić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Hétfőn mi is ellátogattunk a Kreatív táborba, megkérdeztük a kis vegyészektől, hogy szerintük mi fán terem a vegytan?

Lazar Divčić: – Anyukám mesélte, hogy ő nagyon szerette a kémiát az iskolában. Én még csak ötödikes vagyok, de a mai nap után alig várom már, hogy hetedikes legyek, és hogy legyen vegytan tantárgyunk. Legjobban az tetszett, amikor szódát öntöttünk egy üvegbe és a tetejére tettünk egy lufit. Amikor megráztuk, a lufi kezdett felfújódni. Érdekes volt az is, amikor tejet, cukrot és élesztőt kevertünk össze, akkor növekedni kezdett az anyag.

Lazar Divčić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Lazar Divčić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Grigorije Nikolić: – Nagyon érdekes kísérleteket próbálhattunk ki. Egy üvegbe szódabikarbónát és ételfestéket tettünk. Amikor ecetet öntöttünk bele, akkor olyan volt, mintha kitörne, mint egy színes vulkán. Én egyébként otthon is szoktam hasonló kísérleteket végezni. Ezt a szódabikarbónás dolgot próbáltam már kólával és málnás szörppel is.

Grigorije Nikolić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Grigorije Nikolić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Jelena Dušić: – Megmutatták, hogyan kell lávalámpát készíteni. Elmondták, hogy a víz és az olaj nem tud összekeveredni, mivel az olaj könnyebb a víznél. Emiatt jönnek létre a buborékoknak tűnő olajgolyók a lávalámpában. Ami még nagyon érdekes volt egy másik asztalnál, az, hogy a tejbe ételfestéket kevertünk, a fültisztító pálcikákat mosogatószerbe mártottuk, és ezt forgattuk a tejbe. Ekkor az ételfesték kikerülte a fültisztító pálcikát.

Jelena Dušić (Fotó: Albert Éva felvétele)

Jelena Dušić (Fotó: Albert Éva felvétele)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Albert Éva felvétele