2024. november 23., szombat

Rendkívüli ülést követelnek

(Fotó: Dávid Csilla)

A Szerb Haladó Párt és velük partneri viszonyban lévő tanácsnoki csoportok tagjai tegnap délben benyújtották Aleksandra Jerkov képviselő-testületi elnök asszonynak arra vonatkozó követelésüket, hogy hívjon össze egy rendkívüli képviselő-testületi ülést, amelyen Igor Pavličić polgármester leváltásáról fognak dönteni.

A követelés mögött 15 haladó párti politikus, 9 tanácsnok a Mindannyian Újvidékért csoportból, öt szerb demokrata tanácsnok, és hat Újvidék Azonnal csoportosuláshoz tartozó tanácsnok áll. Ez utóbbi csoportosulást többnyire a korábban Dveri néven szereplő politikai tömörülés tagjai alkotják. A polgármester menesztését tehát összesen 35 tanácsnok követeli, ahhoz, hogy döntéshozó többséget alakíthassanak, szükségük van a 7 szocialista tanácsnok támogatására is. A haladók korábban több alkalommal felszólították a szocialistákat, hogy lépjenek ki a városi hatalomból, azzal fenyegetőztek, hogy felbontják a köztársasági szinten megkötött egyezséget. A képviselő-testület 78 tagú, ahhoz, hogy a haladóknak döntéshozatali többségük legyen, legalább 40 tagot kell koalícióba tömöríteniük. 35 tanácsnokot már sikerült „összekaparniuk”. A városi hatalmat jelenleg a Demokrata Párt 18, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga 12, a Szerb Szocialista Párt 7 és a Vajdasági Magyar Szövetség egy tanácsnoka alkotja.

A Szerb Radikális Pártnak 5 városi tanácsnoka van, ebben a pártban azt mondják, hogy semmiféle együttműködést nem tudnak elképzelni a haladókkal, ellenben nem vetik el azt a lehetőséget, hogy lepaktáljanak a demokratákkal vagy a VSZL-el.

Pavličić demokrata párti polgármester szerint még nem biztos, hogy meg fogják buktatni. Pártjának koalíciós partnereit, a ligát és a Szerb Megújhodási Mozgalmat azzal vádolta meg, hogy ők tehetők felelőssé a hatalmi tömb széthullásáért.

– A hatalmi többség megszűnt létezni, de jogilag a másik tábor sem alakított többséget. A szocialisták még nem döntöttek, addig, ameddig a helyzet nem változik, a hatalom azoké a koalíciós tanácsnokoké, akiké eddig is volt. A szocialistákkal korrekt kapcsolatom van, gyakran értekezünk. Senkinek sem áll érdekében olyan tanácsnokokkal hatalmi koalíciót alakítani, akiket pártjaikból korábban kizártak, meg olyanokkal, akiket a haladók még nem is olyan régen azzal vádoltak, hogy szavazatokat vásároltak. Egyelőre tehát semmi sem bizonyos – nyilatkozta Pavličić.

A választások után megalakult városi hatalom szétesése akkor kezdődött, amikor a Szerb Megújhodási Mozgalom megvonta a támogatást. Ezt követően a demokraták azzal vádolták a haladókat, hogy mindenféle módon tanácsnokokat toboroz, még a Roma Demokrata Párt tanácsnokait is meggyőzték, akikről korábban azt állították, hogy szavazatvásárlással sikerült átlépniük a választási küszöböt. Később a ligások kijelentették, hogy csak akkor maradnak koalícióban a demokratákkal, ha Pavličić lemond, a demokraták erre azzal válaszoltak, hogy a ligások korrumpáltak, és hogy jó pénzért eladták tanácsnokaikat...

A tegnap benyújtott jegyzék egy 15 napirendi pontból álló ülés megtartását követeli, legfontosabb vitapont tehát a polgármester és a többi önkormányzati vezető menesztése.

Ha megbuktatják a városi kormányt, a haladók azt tervezik, hogy a polgármesteri fotelbe Miloš Vučevićet, a Szerb Haladó Párt újvidéki bizottságának vezetőjét ültetik. Vučević tegnap kijelentette, hisz abban, hogy a rendkívüli ülés megtartása előtt már sikerül összehozniuk a képviselő-testületi többséget, ennek érdekében a tegnapi nap folyamán beszélgetéseket kezdeményeztek a szocialista párti politikusokkal. A képviselő-testület munkaszabályzatával összhangban a rendkívüli ülést a követelés benyújtásától számított 15 napon belül kell megtartani, ez szeptember 12-i határidőt jelent.

Lapzárta előtt érkezett a hír, hogy Igor Pavličić ideiglenesen elköltöztette családját Újvidékről, a folyamatos fenyegetések és az egyre fokozódó nyomás miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás