A Szerbiai Zöldek újvidéki szervezetének illetékesei azt nyilatkozták, hogy az elmúlt hónapokban földbe ásott szemétgyűjtő konténerek potenciális környezetszennyezési veszélyt jelentenek, hiszen a zsákokból kiszivárgó „szemétlé” könnyen bejuthat a talajvízbe, és ezáltal megfertőződhetnek az ivóvízforrások. Szerintük a konténerek elhelyezése, ürítése és karbantartása szabálytalan módon történik, ezért könnyen több kár származhat elhelyezésükből, mint haszon.
A zöldek, az újvidéki 021-es rádiónak azt mondták, hogy a szemétgyűjtő zsákok anyaga nem felel meg a követelményeknek, könnyen átázik, és szivárog. A Köztisztasági Vállalat igazgatónője azonban cáfolja ezeket az állításokat, azt mondja, hogy a zsákok nem közönséges vászonból készültek, különleges, szigetelőréteggel bevont anyagból varrják. Željka Jurakić elmagyarázta, hogy Újvidéken különösen magas a talajvíz, ezért külön figyelmet fordítottak a zsákok szigetelő készségére.
A zöldek nehezményezik azt is, hogy a föld alatti konténerek ürítéskor a kamionok nagyon hosszú ideig elzárják az utcákat, és hogy a zsákokat a végsőkig amatőr, az Európában szokásos módszerektől merőben eltérő módon öntik ki. Tehergépkocsikra szerelt emelőkarokkal húzzák ki a zsákokat a mélyből, utána kézileg megnyitják őket, és tartalmukat „belerázzák” a teherautó rakterébe. Ez így nagyon lassú folyamat, közlekedési dugókat idéz elő. Ezzel a Čistoća vezetősége is egyetért, tudják, hogy az ürítési eljárás nem a legeszményibb, de hamarosan megoldják ezt a gondot. – Egyelőre csak két teherautónk van a föld alatti szemetesek ürítésére, az egyik egy egyszerű, nyitott rakterű teherautó emelőkarral, a másik egy hagyományos szemátszállító autó, amelyre utólag rászereltünk egy darut – mondják a közvállalatban.
Emlékeztetnek arra, hogy a föld alatti szemétgyűjtőkbe gyakran bemásznak a kukázók, megrongálják a szemeteszsákokat, ez is nehezíti a kiöntést. Lemászni a szemetesekbe különösen veszélyes!
A vízszennyezési veszéllyel kapcsolatban kikértük Andor Luhović környezetvédelmi szakember véleményét – A földbe ásott szemeteszsákok nem jelentenek szennyezési veszélyt a talajvizre nézve, ugyanis az új szemeteseket a városközpontban helyezték el, olyan részeken, ahol egyszerű, könnyen felbomló szerves hulladékot helyeznek beléjük, mindenekelőtt az éttermek, gyors vendéglők, kocsmák stb. személyzete. Veszélyes szemétről nincs szó, összehasonlíthatatlanul nagyobb veszélyt jelentenek azok az ipari létesítmények, amelyekből közvetlenül a folyókba ömlik a szennyvíz. A földbe ásott szemetesek elhelyezése mindenképp indokolt. Azonban máshol, a város szélein, esetleg kisebb településeken már indokolatlan lenne alkalmazásuk, ugyanis nagy méretük miatt legalább 5-6 napig töltődnének, az pedig nem előnyös, hogy ennyi ideig rothadjon bennük a hulladék. Egyedül az öngyulladás okozhat gondot, de veszélyt semmiképp sem – mivel föld alattiak, a szemétgyulladás után gyorsan elfogy lent a levegő, így csak magában a hulladékgyűjtő zsákban és a csapóajtó-szerkezetben keletkezhet kár. A föld alatt hűvösebb van, a napsugár nem éri a hulladékot, lassúbb a bomlás, nem terjednek a szagok. A hagyományos konténerek megannyi hátránya mellett ki kell térnünk arra is, hogy mivel kicsi a befogadóképességük, gyakran több hulladék gyűlik össze mellettük, mint bennük. A föld alatti konténerek tehát minden szempontból előnyösek, Újvidék valóban Szerbia legtisztább városa!
Luhović szerint a föld alatti konténerek egyedüli „hátránya” az, hogy a hulladékanyag-gyűjtők számára nem elérhetők a bennük lévő újrahasznosítható anyagok – A hulladékszétválasztás oroszlánrészét sajnos az ilyesmire rászoruló hulladékgyűjtők végzik, pedig az elsődleges hulladékszétválasztást nekünk, hulladéktermelőknek kellene elvégeznünk. A föld alatti konténerekben lévő, újrahasznosítható hulladék nagy része elvész.