A vár különös jelentőségű műemléki értékké történő átminősítése érdekében kidolgozott tanulmányt benyújtják a köztársasági Műemlékvédő Intézetnek, az újvidéki önkormányzatban arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban a vár megszerzi kiérdemelt státusát.
Eztdr. SinišaSević, avárosiképviselő-testületelnökemondtategnap, atanulmánybemutatásasorán. Azelnökbeszámoltarrólis, hogymiutánadokumentumátesikaMűemlékvédőIntézetellenőrzésieljárásain,éstovábbítjákaztaművelődésiminisztériumnak, beszélgetéstfogkezdeményezni a minisztérium, továbbáakormányilletékesszakembereivel – kérnifogjatőlük, hogyaköztársaságiparlamentsoronkövetkezőüléseinmielőbbiktassáknapirendbeavárstátusánakátminősítésérőlszólójavaslatot. – Aképviselő-testületvégigfigyelemmelkísérimajdazeljárást, odafigyelünkarrais, hogyaminisztérium, illetveakormánymikéntkezeliakérdést. Reméljük, hogyazátminősítésremielőbbsorkerül, avárosiképviselő-testületimmár 7 éveeztszeretnékieszközölni – emlékeztetettazelnök.
Az elaborátumot három éven keresztül készítették az újvidéki Műemlékvédő Intézet munkatársai, három szegmentum keretében, hét könyveben kinyomtatva összegezték munkájukat. Azt szeretnék elérni, hogy a vár megszerezze a lehető legnagyobb műemlék-védettségi fokozatot, ezáltal rendezetté válhasson, ami előfeltétele annak, hogy benevezhessünk, illetve hogy a vár felkerülhessen az UNESCO világörökségi listájára. A célt kitűző műemlékvédők tudják, hogy ez hosszadalmas és összetett folyamat.
A péterváradi vár jelenleg nagy jelentőséggel bíró műemlék státusát élvezi, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy csupán regionális jelentősége van. Amennyiben a tanulmány elemzése után átminősítenék státusát, és „különleges jelentőségű műemlékké” nyilvánítanák, így nemzeti jelentőséget kaphatna.
Az elaborátum többek között pontosan meghatározza, hogy mekkora a védettség alá kerülő területrész. Archeológiai, történelmi és építészeti tekintetben is átfogóan foglalkoztak a várral, az áttekintés felölelte a katonai objektumokat is. Most már bizonyos, hogy a vár 105 hektáron terül el, a védelem alá helyezendő területrésszel együtt 300 hektár. A tanulmány tartalmaz műszaki dokumentációt, térképeket, a fotódokumentumok között találunk légi felvételeket, panorámafotókat, részletfotókat is... A várral foglalkozó tanulmány a legátfogóbb munka, amelyet az újvidéki Műemlékvédő Intézet valaha is kidolgozott. A bemutatón elhangzott az is, hogy az intézet öt IPA-projektumra pályázott, ezek közül az egyik a Belgrádi kapu teljes rekonstrukcióját irányozza elő.