2024. július 16., kedd

Továbbra is kerülőúton

Csatornázási munkálatok a Limánon

Az új limáni gyűjtőcsatorna építését tavaly decemberben kezdték meg, először 105 méteren a Jireček, a Sima Milošević és a Vasa Savić utcákban építették meg, később 242 méteren a vízgyár és a Vase Savić utcák közötti szakaszon. Nemrégiben felásták az Urbis épülete előtt lévő füves területet, a munkálatok itt az egyetemisták gyalogközlekedését nehezítik meg, a Fruška gora utca és a Lazar cár sugárút kereszteződése pedig már hosszú hónapok óta járhatatlan – még gyalogszerrel is csak nehezen, a száguldó autók között manőverezve vergődhetünk át rajta.

Se gyalogjárda, se bicikliösvény, a járókelők többsége a száguldó járművek között próbálja lerövidíteni az utat (Dávid Csilla felvétele)

A munkálatok ezen a szakaszon – a Lazar cár sugárút és a Népfront utca közötti utcarészen – szeptember elején kezdődtek, 80 millió dinárba kerülnek, és a terv szerint 90 napig, azaz december elejéig tartanak. A lezárt utcaszakasz miatt a városrészben már hónapok óta közlekedési káosz uralkodik, a buszok kerülőúton közlekednek, eltolódik a menetrend. A városi strand körüli lakónegyed most egyáltalán nem közelíthető meg autóbusszal, az 1-es és 8-as buszok végállomását ugyanis ideiglenesen kihelyezték – a buszok a limani parkig szállítják az utasokat.

Az illetékesek a polgárokat türelemre szólítják fel, emlékeztetik őket, hogy az új csatorna megépítése elkerülhetetlen volt. Ha megépül, az új kollektor lehetővé teszi majd, hogy a strand közelében lévő, szennyvízbeszivárgás miatt lekapcsolt vízlelőhelyeket újból beiktassák a rendszerbe, ezek másodpercenkét 300 liter nyers vizet biztosítanak.

A vízművek szakértői korábban ellenőrizték a múlt század 50-es éveiben épült csatornahálózatot, a Naftagas palotája és a sétány mentén lévő szivattyúk közötti részen, és megállapították, hogy a másodlagos hálózat szivárog. Kiderült, hogy a városrész egy része alatt fokozatosan felgyülemlett a szennyvíz, ez a víztömeg a Duna felé szivárog, így a vízlelőhelyek komoly bakteriális szennyeződés veszélyének vannak kitéve.

Az új kollektor lényegében betonalagút, nagyjából másfél méter magas folyosó, amelybe vastag, méteres átmérőjű csatornacsövekből ömlik össze a környező lakónegyedek szennyvize. Az ilyen szennyvíz-elvezetési módszer alkalmazásánál a szivárgás veszélye kizárt.

A strandnál levő vízlelőhely immár négy éve nem ad vizet, a vízgyárat azóta a többi vízlelőhelyről látják el nyers vízzel, ez azonban kevésnek bizonyul..