Az újvidéki Távfűtő Művekben június végén történt meg a vezetőségcsere, az új igazgatók felhalmozott adósságokkal, tartozásokkal találták szemben magukat. Azóta azon dolgoznak, hogy javítsanak a cég ügyviteli helyzetén, állítólag jelentős takarékoskodási intézkedéseket sikerült foganatosítaniuk, többek között munkahelyi ésszerűsítést hajtottak vére – most 318 munkásuk van. Hétfőn megtartott sajtótájékoztatójukon beszámoltak arról, hogy 2007 utolsó napján a Toplana nem tartozott egy dinárral sem, egy banknak sem, a gázleszállító iránti tartozása 511 millió, az összes tartozása pedig 620 millió dinár volt. A felmutatott kimutatás szerint az adósság és a tartozás a korábbi vállalatvezetés ideje alatt évről évre növekedett, mígnem az igazgatócsere napjára a bankok iránti tartozás elérte a 2 milliárd 120 millió dinárt, és a gázszámlatartozás is a 2 milliárdos összeg körül mozgott. A közvállalat összesített adóssága 2012. június 30-án 4 milliárd 437 millió 188 ezer dinár volt.
A sajtótájékoztatón beszámoltak arról is, hogy az ügyvitelt nehezíti a fogyasztók tartozása is, a nem kifizetett fűtési és melegvíz- számlák összege eléri a 2,5 milliárdot, a közvállalat a bankok és a földgázleszállító irányába jelenleg 3,69 milliárd dinárral tartozik. A fogyasztók tartozása miatt még a fűtési idény megkezdése is kérdésessé vált, veszélybe került a távfűtési rendszer működése. Mivel a polgárok és az üzleti fogyasztók késve fizetik fűtésszámláikat, a Toplana késve utalja át a pénzt a gázforgalmazónak és a bankoknak, a késedelmi kamatok viszont hatalmasak, így a pénzügyi helyzet egyre rosszabb. Most minden tevékenységükkel arra törekszenek, hogy a számlamegfizettetési mutatókat növeljék, szolgáltatásaik minőségi szintjének megtartása érdekében kényszer-megfizettetési módszereket is kénytelenek alkalmazni. A cég illetékesei elmondták, hogy hatalmas erőfeszítéseket igényel a rendszer puszta fenntartása, működtetése is, bevételeik egyszerűen nem fedezik a költségeket. Csakis a mostaninál rendszeresebb számlamegfizettetés jelenthet mentséget. Arra figyelmeztetnek, hogy ha a polgárok nem változtatnak hamarosan számlafizetési szokásaikon, félő, hogy a távfűtési rendszer összeomlik Újvidéken!
A baj tehát – a vállalat vezetősége szerint – a fogyasztók felelőtlenségében kereshető, nem pedig a rossz vállalatvezetésben. Felsorolták, hogy a cég vezetésének átvétele után milyen takarékoskodási intézkedéseket foganatosítottak: július és október között 18 300 literrel, azaz 45 százalékkal csökkentették gépparkjuk üzemanyag-szükségletét, a tavalyi év ugyanezen periódusához viszonyítva. A reprezentációs költségeket 75 százalékkal, azaz 1,1 millió dinárral faragták le.
Az ügyviteli terv szerint 2013-ban kicserélik a hálózatnak azon részeit, amelyek már szinte használhatatlanok, és nagyon gyakran meghibásodnak, 10 új épületet rákapcsolnak a rendszerre.
Az északi hőtelep 1968-ban épített kazánját a KfW bank és az energiaügyi minisztérium segítségével kicserélik, 58 MW teljesítményű, korszerű fűtőtartályt építenek be helyette. Ennek a beruházásnak köszönhetően, várhatóan csökken majd a gázfogyasztás. Jövőre folytatják a lakosság felvilágosítását az új, fogyasztás szerinti számlamegfizettetési módszerrel kapcsolatban, erre azonban egyelőre még várni kell.