A Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia számos, izgalmas szekció ülésének adott otthont a hétvégén Újvidéken. Az eseményen 148 tehetséges hallgató osztotta meg eredményeit és tapasztalatait a tudomány és a művészet legkülönbözőbb területein.
A fiatalokat arról kérdeztük, hogy mit jelent számukra a tudomány és a kutatómunka?
Kiss Noémi: – Az Újvidéki Egyetem Technológiai Karának Élelmiszeripari Biotechnológiai Szakán tanulok. Az idén a nanoszűrő membrán hatékonyságát vizsgáltam a növényvédő szerek vízből történő eltávolításában. A világnak szüksége van az innovációkra, ehhez pedig tudomány és kutatómunka szükségeltetik. Kutatásomban az ivóvíz fontosságáról is szó esik, mivel egyre kevesebb az ivóvíz és egyre több a szennyvíz a Földön. Egy nap talán a szennyvízből is előállíthatunk majd ivóvizet.
Bicók Lea: – A Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének mesterhallgatója vagyok. Az idei dolgozatomat a VMTDK „toptémájára”, a káoszra írtam, Julio Cortázar Sántaiskola című regényét dolgoztam fel. A kutatómunkát azért tartom fontosnak, mert az egyéniségemet és a kreativitásomat is bele tudom vinni, és fejleszteni.
Móricz Kincső Boróka: – Az Újvidéki Egyetem Technológiai Karának abszolvense vagyok. Az idei VMTDK-n A hagyományos, biodinamikus és organikus borok technológiai és ízbeli összehasonlítása című dolgozatomat mutattam be. A tudomány szerintem elengedhetetlen a fejlődéshez.
Lajkó Flórián: – Az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karán tanulok. Az idén ötödik alkalommal vettem részt a VMTDK-n. Ezúttal a császármetszést követő méhheg szövettani jellegzetességeiről írtam. Egy kutatómunkában nagyon fontos a mentor szerepe. Eddig nagyon jó szakemberekkel tudtam dolgozni. Első évben egy idegsebészeti témát hoztam, három éven keresztül élettani témákkal dolgoztam, ezúttal pedig egy nőgyógyászattal foglalkozó dolgozattal érkeztem. Számomra a kutatómunka mindig egy hatalmas pluszt jelent, ugyanis egy kicsit kizökkent a mindennapi teendőkből, és esélyt ad arra, hogy valami újat tudjunk felfedezni.
Elekes István: – A Szegedi Tudományegyetem harmadéves történelem- és magyar nyelv szakos tanár hallgatója vagyok. Bodor Ádám Az érsek látogatása című művével foglalkoztam az idei VMTDK-n. Még kezdőnek érzem magam a kutatómunkában, de az eddigi tapasztalataim szerint a legfontosabb megtanulnunk azt, hogy azoknak a dolgoknak, amelyek érdekelnek bennünket, hogyan tudunk utánajárni, és írásban értekezni.
Nyitókép: Albert Éva felvétele