2024. december 26., csütörtök

Balett a város szívében

Újvidéken csaknem nyolcvan éve folyik intézményesített oktatás

Az újvidéki balettiskola története egészen 1947-ig nyúlik vissza, amikor is Vajdaság székvárosában megnőtt a balett iránti érdeklődés és szükségessé vált egy táncosképző intézménynek a létrehozása. Újvidék polgárai és vezetői felismerték, hogy a balett és a városi művészeti élet nagy lendületet kaphat, ha a táncosokat helyben oktatják – nyilatkozta lapunknak Sanja Vučurević, a balettiskola jelenlegi igazgatója, aki 2011 óta tölti be ezt a tisztséget. 

– A balettiskolát Margita Debeljak alapította, lelkesedését és ötleteit a városi hatóságok is támogatták. Működésének első éveiben az iskola csupán négyéves képzést kínált, amely hamarosan nyolcévesre bővült. Az első diákok a Zsidó utcában egy egyszerű, foghíjas felszereltségű teremben kezdték meg tanulmányaikat, de a lelkesedésük és a tanárok elkötelezettsége pótolta a szűkös lehetőségeket  – tudtuk meg az igazgatónőtől.

Az iskola hamar kinőtte első helyét, és átköltözött a mai Katolikus Porta területére, ahol a balettoktatás mellett színészképzés is folyt. Ekkoriban kezdődött meg Erika Mareš Brzić balett-táncos karrierje is, aki az újvidéki balettiskola első nagy tehetségeként vált ismertté.

ÚJ KORSZAK A BALETTISKOLA ÉLETÉBEN

Az iskola életében a legnagyobb változás 1983-ban történt, amikor az intézmény visszatért a Zsidó utcai épületbe. A város ekkor olyan átfogó felújítást és korszerűsítést végzett az épületen, hogy az megfeleljen a balettképzés igényeinek. 

– Ez a változás egy új korszakot nyitott meg az iskolánk életében. A megfelelő infrastruktúra és a korszerű környezet révén a diákok jobban tudtak koncentrálni, és a fejlődésük látványosabbá vált  – ecsetelte az igazgatónő.

A 2000-es évek elején újabb jelentős átalakítások történtek az iskolában, a klasszikus balett mellett bevezették a modern- és a néptánc szakirányokat is. Az intézmény ekkorra már több száz diákot képezett ki, és egyre nagyobb figyelmet kapott a művészi közösség részéről.

– A három szakirány bevezetésével nemcsak a balettképzésben váltunk elismertebbé, hanem a város kulturális életében is fontos szerepet kaptunk. Az intézmény sokrétűsége révén a diákok szélesebb körű képzésben részesültek, amely megnyitotta számukra az utat a nemzetközi színtérre is – mondta Vučurević.

A balettiskola életében az elmúlt évtized egyik legnagyobb eseménye az új, korszerű iskola megépítése volt, amely 2021 szeptemberében nyitotta meg kapuit. Az új épületben az alapfokú és a középfokú balettiskola mellett a zeneiskola is helyet kapott. Az újvidéki Zene- és Balettiskola a próbatermek mellett a professzionális előadásokra is alkalmas nagyteremmel is rendelkezik.

– Az új helyszín megadta számunkra azt a lehetőséget, hogy diákjaink a legjobb feltételek között tanulhassanak – jelentette ki az igazgatónő.
 

Sanja Vučurević, a balettiskola igazgatónője (Fotó: Virc Pamela)

Sanja Vučurević, a balettiskola igazgatónője (Fotó: Virc Pamela)

ÜNNEPEK ÉS ELŐADÁSOK

Az iskola éves programjai lehetőséget biztosítanak a diákoknak, hogy bemutathassák tudásukat a szülők és a közönség előtt. 

– Minden évben megszervezzük a Szent Száva ünnepi előadást, amelyen a balettiskola diákjai mellett az Isidor Bajić Zeneiskola és a Svetozar Marković Gimnázium tanulói is részt vesznek. Az esemény az újvidéki kulturális élet egyik kiemelkedő programja lett, amelyen több száz néző vesz részt. Emellett a februári nagy koncerten a balettiskola összes diákja bemutatkozik a közönségnek – mondta az intézményvezető.

A diákok számára az egyik legkülönlegesebb élmény azonban az évente megrendezett Diótörő balettelőadás, amelyen a diákok a Szerb Nemzeti Színház balettművészeivel együtt lépnek fel. 

– A Diótörő nemcsak a közönség, hanem a diákjaink számára is nagyon fontos. Az előadásban szerepet kapnak az ifjú tehetségeink is, és sokan közülük később a Szerb Nemzeti Színház ösztöndíjában részesülnek, s ez nagy elismerés és motiváció számukra – magyarázta Vučurević.

Az igazgatónő kiemelte, a balettiskola folyamatosan bővíti a nemzetközi kapcsolatait és mindent megtesz annak érdekében, hogy diákjai a legjobb képzésben részesüljenek. 

– A balettiskola mindig is a város kulturális életének egyik meghatározó eleme volt, és bízom benne, hogy a jövőben még többen elismerik munkánkat –  mondta végezetül Vučurević.

Balyi Borbála Lujza tánc közben (Fotó: Virc Pamela)

Balyi Borbála Lujza tánc közben (Fotó: Virc Pamela)

EGY DIÁK SZEMSZÖGÉBŐL 

A 12 éves Balyi Borbála Lujza az iskola egyik ifjú tehetsége. A most harmadikos diákot az édesanyja hároméves korában íratta be dzsesszbalettre, majd később a balettiskola felvételi vizsgáján is sikeresen szerepelt. 

– A balettiskolában a legjobban a tanárok kedvességét, a barátkozást és azt az örömöt szeretem, amit a tánc nyújt – ecsetelte Lujza.

Lujza a beszélgetésünk során azt is elmondta, hogy a mindennapos balettórák komoly kihívást jelentenek számára, de minden egyes nehézség hozzájárul ahhoz, hogy fejlődjön és jobb balett-táncosnő legyen. 

– A tanórák másfél órásak, és nemcsak klasszikus balett, hanem szolfézs és szertorna is része az tananyagunknak – magyarázta a lány. Bár kevés szabadideje van, igyekszik megtalálni az egyensúlyt a tanulás és a barátokkal töltött idő között.

– Álmom, hogy külföldi balett- és színházi előadásokban táncolhassak – vallotta be csillogó szemmel Lujza.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az újvidéki Zene- és Balettiskola (Fotó: Virc Pamela)