2025. április 20., vasárnap

Szenteste majd kiderül

Az ablakhoz nyomta az orrát, nézett ki a kertre, ami hatalmas volt, a végében medence, mint a filmekben. Most télen letakarva várja a nyarat, de őt egyáltalán nem érdekelte.
Se a kert a szakszerűen nyírt bokrokkal és fákkal, se a medence.
– Esik a hó! – kiáltotta, s egy pillanatra elöntötte a boldogság. Régen a december volt a legszebb és legjobban várt hónapja az évnek. Apa szerette a havat, dudorászva lapátolta el, szívességből még a szomszédok háza előtt is, ő meg ott ugrált körülötte, mint egy kis birka. Néha hógolyóztak, aztán kivörösödött kezüket a kiskonyhában melegítették a sparhelt fölött. Szánkózni is eljártak a gátoldalra, megesett, hogy már rájuk sötétedett, átázott a kinőtt bakancsa, a lábujjai begörbültek a hidegtől, de sose panaszkodott. Apa mintha sejtett volna valamit, ilyenkor cinkosan rákacsintott, és elmélyített hangon énekelte a kiskarácsonyt. Sokszor előveszi ezeket az emlékeket, nehogy eltűnjenek, bár így is halványodnak, mint a régi fényképek. A táskája aljában tartja a legkedvesebbet, a dupla borító alatt, de ritkán nézi meg, amikor mondjuk ötöst kap matematikából, mert apa ilyenkor barackot nyomott a fejére, aztán nagy komolyan, olyan felnőttesen kezet fogott vele.
    Nagymamáéknál laktak a kisszobában, hárman. Amikor kinyitották az összecsukható díványt, nem sok hely maradt, de sokat nevettek. A karácsonyi készülődés izgalmában csak anya sóhajtozott, hogy erre se, meg arra se futja, apja megsimogatta az arcát, és csendesen csak annyit mondott:
– Majd jövőre, kedves.
    Anya meg durcásan elfordult, és kicsit rekedtesen azt mondta, hogy a főtéri kirakatban csodaszép kabátokat meg csizmákat látott. Nem szólt senki semmit, és hiába fűtött nagyapa a kis vaskályhában, hidegnek érezte a házat.
    Amikor egy szombat délután apu titokzatos arccal behívta a műhelybe, ami egy ócska fészer volt, szaladt, arca kipirult az izgalomtól. Összecsapta a tenyerét, amikor meglátta a lombfűrésszel kivágott figurákat: fenyőt, csillagot, harangot, őzet, nyulat. Ő festhette ki mindegyiket, még a nyelvét is kidugta igyekezetében. Némelyiken kicsit összefolyt a festék, de gyönyörűnek látta, és apa is megdicsérte, kicsit magához szorította, ő meg érezte, hogy milyen erősen dobog a szíve. Most már tudta, hogy az volt a boldogság. A piacra is kettesben mentek ki fenyőt venni, már nem volt nagy választék, egy kicsit vittek haza, ferdén álló gallyairól peregtek a tűlevelek, anya csak elhúzta a száját, de nem mondott rá semmit.
    Ez volt az utolsó karácsonyuk együtt. Apa már három éve nincs. A karácsony azután olyan semmilyen lett. Állt a fenyő, sült a hús, ajándékot is kapott, de hiányzott apa, a történetei, a nevetése. Szenteste üresen maradt egy hely az asztalnál. Másnap kimentek a temetőbe, fenyőgallyakból meg piros bogyókból készült kis csokrot vittek. Egyszer egy kis mellényes madár tollászkodott a kereszten, anya akkor éjjel sokáig sírt, ő meg a díszekre gondolt, amiket gondosan egy fadobozban tartott a műhelyben.
    Anya meg ő tavaly költöztek el. Tudta persze, hogy újra férjhez megy, megbeszélte vele, nem a szomszédasszony sutyorgásából kellett megtudnia. Anya megint nevetett, fodrászhoz is elment, új télikabátját kis prém díszítette Nagyi halkan magyarázta tatának, hogy László rendes ember, hogy így, csomaggal is kell neki anya. Ő meg csak nézett nagy szemekkel, hogy hol a csomag. Aztán persze hamar rájött, hogy ő az. Megrántotta a vállát, mint akinek ez az egész nem fontos, de sokszor figyelte őket árgus szemekkel. Az első közös karácsonyukon hatalmas ezüstfenyő állt a nappaliban, temérdek dísszel, ragyogó fényekkel. Ő meg elfordult, a szaloncukorból se evett egy szemet se.
    Most újra itt a december, látta, meghozták a fát. Anya meg dudorászni fog, amíg előszedi a gömböket, figurákat, aranyboát, égőket.
    Ő meg ráteszi az alsó gallyakra a vékony furnérból kivágott díszeket. Ha anya új férje megdicséri, és nem kell leszednie, lehet, hogy Laci apunak szólítja majd, ahogyan kérte. 
    Persze még nem biztos, majd szenteste kiderül.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: pixabay.com