A Kultúra kaleidoszkópja elnevezésű esemény az idén öt héten keresztül tart majd, szeptember 2-a és 5-e között, egyfajta bevezetőként négynapos eseményegyüttest szerveznek.
A jelzett időben egy nem mindennapi kiállítás kerül megnyitásra, amely Az anyag az időn át. Homok, fa, kő és fém a digitalizáció idejében elnevezést viseli. A kiállítást Sankt Pölten-i egyetemisták és fiatal művészek fogják bemutatni, Markus Wintersberger professzor irányítása alatt. Az esemény a Sankt Pölten-i Landhausgalerie Ausstellungsbrucke művészi galériájával való együttműködésnek köszönhetően valósulhat meg.
Hat művész, hat alkotáson keresztül fogja megközelíteni a Kreatív negyedet, amely az egykori Nagy-Limán, azaz az ún. Kínai negyed területén épül. A 13-as létesítményben olyan anyagokkal fognak kísérletezni, amelyek meghatározzák ezt a helyet, vagyis homokkal, fával, kővel és fémmel. A művészek átlépik majd a fikció kapuját, felvázolják az elképzeléseiket a rendelkezésükre álló anyagokból, amelyeket mozgóképekre, jelekre, szövegekre és hangokra visznek át, digitális formában.
A hat alkotás egyike egy virtuális valóságban megalkotott mű, amely a Tér irreális dolgokat repít elnevezést viseli. Az alkotás az időn át való utazásra hívja a látogatókat, és behatol az első látásra reálisnak tűnő tér részeibe, ezzel pedig egy idő és térbeli végtelenség hatását kelti. A Janine Scheer-Erb és Catherine Spet művészek által alkotott digitális adatok képezik majd az egyedüli érinthető felületeket az elfeledett történetek és helyek letöltésére.
Christian Munk a Kreatív negyedben két alkotását is bemutatja, az egyik a Puszták vidékének rétegei elnevezést viseli. A műalkotás az analóg és a digitális puszták vidékei között képez absztrakt alkotást. A másik műve a Kineckt alkotás elnevezést viseli, amely egy olyan felhasználót mutat be, aki a saját, fokozatosan eltűnő memóriájának a rabja. Ezt a folyamatot a felhasználó 3D-s rajza által kezeli, amelyet a projekt ideje alatt készített anyaggal kevernek össze.
A terek, amelyek összefonódnak című alkotás Andrea Nagl koreográfus és táncprofesszor munkája, amely fizikai kölcsönhatásban áll az olyan anyagokkal, mint a kő, a fa, a fém és a kábelek. A folyamat során a kép tartósan is megváltozik és így a létesítmények, a testek egy mozgó koreográfiává változnak át.
A lágy kagylók című alkotás Thomas Wagensommerer művész munkája, amelyet saját maga egy vízi parknak ír le, amely egy videojátékban található és a néző a vízen sétál.
Markus Winterberger professzor és művész a Rekonstrukció című projekt keretein belül összegyűjti a Nagy-Limánnal kapcsolatos adatokat, mint a fényképek, a videofelvételek, a 3D-s adatok, szöveg és hang, amelyek a művészi alkotás alapvető anyagát jelentik.
A kiállítás Újvidék mint Európa kulturális fővárosa 2022-ben és Sankt Pölten között valósul meg, amely ugyanerre a címre 2024-es évre jelölte magát. Az együttműködés egyik formája a művészek cseréje, amelynek köszönhetően a szerb alkotóknak is lesz lehetőségük Alsó-Ausztria egyik legjelentősebb gazdasági és kulturális központjában kiállítaniuk. Az újvidéki művészek közül Sara Masnikosa az Outside, such a lonely place, Jelena Gajinović – Lost landscape és Andrea Kovačević – Collage Lab elnevezésű projektjeiket mutatják be szeptember 1-je és október 3-a között Sankt Pöltenben.