2024. december 22., vasárnap

A zentai Tisza-part éke a Tiszavirág hajó

Felújítják a hajóhoz kapcsolt mólókat

A zentaiak jól ismerik a Tiszavirág hajót, hiszen a Tisza-part egyik fő látványossága. A hajót 1934-ben építették Linzben, és jelenleg a kajak- és rekreációs klub tulajdona, és sportklubként van regisztrálva az illetékes hatóságnál. Borbély Ferenc, a klub rekreációs részlegének alelnöke elmondta, hogy két részre osztódik a klub, mégpedig az aktív sport, illetve a rekreációs részre.

– Összesen 210 tagunk van, közülük 60 az aktív sportoló, 150-en pedig a rekreációs részt erősítik. Az utóbbihoz tartoznak azok, akik itt tárolják a csónakjaikat vagy a hajóikat, valamint a horgászok és minden Tiszát szerető ember. Mi biztosítunk helyet a kajakosoknak, itt tárolják a kajakokat és a felszerelést, valamint a hajóról szállnak vízre. A sportszekció mellékágként indult az életünkben, de mára odáig fejlődtek, hogy az ország három legerősebb egyesülete közé tartoznak. A klubot a tagsági díjakból, támogatói pénzekből és a községtől kapott sporttámogatásokból tartjuk fenn. Pénzügyileg különállóként működünk, tehát a sport rész pályázhat a községnél, viszont a rekreációs rész a tagsági díjakból tartja fenn a hajót és a dokkokat. Az éves tagdíj attól függ, ki milyen eszközt tárol nálunk. Tehát a díj annak függvényében alakul, hogy hajót, csónakot vagy kajakot tárol itt, de mindent egybevéve a környékben nálunk a legkedvezőbbek az árak. Maga a Tiszavirág hajó a megváltozott törvények szerint már nem regisztrálható. Az állapotát tekintve klubnak megfelel, mivel huszonöt évvel ezelőtt vízhatlan betonréteget húztunk az aljába, de hajózásra természetesen már nem alkalmas. Az illetékes szervekkel abban egyeztünk meg, hogy egy esetleges nagy árvíznél a partra vontatják, és végleg ott is marad, de reméljük, erre nem kerül sor – mondta Borbély Ferenc.

Nincs hely újabb csónakok és hajók kikötésére (Fotó: Horváth Attila)

Nincs hely újabb csónakok és hajók kikötésére (Fotó: Horváth Attila)

Az alelnök rámutatott arra, hogy vontatni sem lehet, viszont ebben az állapotában még nagyon sokáig kiszolgálhatja a környékbelieket.

– Tavaly szponzori segítséggel átfestettük az egész hajót, ami esztétikai felújításnak számított, hiszen így sokkal jobban néz ki, mint előtte. Az elmúlt négy-öt évben a dokkok jó részét az előírásoknak megfelelően rendbe tettük, ugyanis az új szabályok szerint fémhordókon már nem lehetnek, hanem műanyag, ellenőrzött pontonokon kell őket elhelyezni. Két nagyobb dokk felújítása maradt még hátra. Ebből az egyiket most csináljuk, a másikat pedig jövőre fogjuk. Egy ilyen nagy dokk átalakítása 10 ezer euróba kerül, ezért tudunk csak egyet kivitelezni idén. Amint elkészülünk az összessel, egyben leregisztráljuk őket. Az elhasználódott deszkákat folyamatosan cseréljük rajtuk, hogy rendben legyenek. Jelen pillanatban két magándokk van hozzánk kapcsolva, de ezek nem maradhatnak itt, legkésőbb jövő év április elejéig el kell őket vinniük innen. Szóba került még, hogy szétválasztjuk a sportklubot a rekreációs klubtól, de amíg a sportolóknak nincs máshol tárolniuk a felszerelésüket, addig ez így marad. A községben szóba került, hogy a hídi strandnál kialakítanának a kajakosok számára egy olyan épületet, ahol tárolhatnák a felszerelésüket, de ez még a jövő zenéje – mondta az alelnök.

Borbély Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy több hajó, illetve csónak tárolására évek óta nincs lehetősége a Tiszavirág klubnak.

– Már nem tudjuk bővíteni a rendszert. Akik mégis szeretnének bekerülni a klubba, azokat a jelentkezőket várólistára tesszük, és ahogy megüresedik egy hely, értesítjük a legelsőt, és így megyünk sorban. Jelenleg 12-en várnak arra, hogy a csónakjukat, 4-en pedig arra, hogy a hajójukat nálunk kössék ki. Mindig van, aki megszakítja a tagságot költözés miatt vagy bármilyen más okból kifolyólag, és akkor a szabad helyeket feltöltjük. A tagság megszerzésével egészen addig tag maradhat az illető, amíg le nem mondja azt, valamint eleget tesz a klub iránti kötelezettségeinek. A hajót és a dokkokat kamerarendszerrel szereltük fel, és mágneskulcsos beléptetőrendszert alkalmazunk, így mindenki tulajdona biztonságban van. Az elmúlt években semmiféle bűncselekmény nem történt nálunk, úgyhogy megérte a biztonsági beruházás – fogalmazott Borbély Ferenc.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Nincs hely újabb csónakok és hajók kikötésére (Fotó: Horváth Attila)