2024. július 18., csütörtök

Zöld menetrend és kukaakció

Környezetvédelmi újítások Törökkanizsán és Csókán
A Tisza Törökkanizsánál (Fotó: Gergely József)

Az európai uniós normákhoz való közeledés jegyében térségünkben is egyre több település fordít fokozott figyelmet a környezetvédelmi kérdésekre, köztük a Tiszavidék két bánáti települése, Törökkanizsa és Csóka is, amelyek közül az előbbi egy a környezetvédelem területén létrejövő problémákra racionális és gazdaságilag is könnyen megvalósítható megoldást nyújtó projektummal, az utóbbi pedig a köztársasági környezetvédelmi alap támogatásával megvalósított kukaakcióval próbál hozzájárulni a szebb és a tisztább környezet fenntartásához.

A közelmúltban Törökkanizsán Dejan Maksimović, a verseci Stanište Ökológiai Központ munkatársa a Zöld Menetrend (Zelena Agenda) projektumról tartott ismertető előadást, amelyből kiderült, ennek keretében kialakítható és megvalósítható a helyi önkormányzat fejlesztési stratégiája. A folyamatban részt vesznek a közösség különböző érdekszféráit képviselő polgárok, a kezdeményezők pedig a civil szektor helyi szervezetei. Miután az önkormányzat elfogadja a stratégiát, az részét képezi majd a helyi fejlesztéspolitikának. A projektum racionális és gazdaságilag megvalósítható megoldást nyújt a környezetvédelem területén létrejött problémákra, és segít megőrizni a közösség értékeit.


ZÖLD MENETREND

A nyugat-balkáni országok fejlődését előirányzó pályázat keretében a hollandiai Milieukontakt 2007 végén kezdte meg a Zöld Menetrend alkalmazását több balkáni országban. A holland külügyminisztérium támogatása révén Szerbiában öt községben – Knjaževac, Sremska Mitrovica, Versec, Zichyfalva, Fehértemplom – valósul meg a folyamat. A Zöld Menetrend keretében az aktivisták elemzik az adott község természetes- és lakókörnyezetének állapotát, számba veszik és rangsorolják a gazdasági problémákat, felállítják a helyi közösség értékeinek és lehetőségeinek listáját, illetve akciótervet dolgoznak ki, amelynek köszönhetően elérhetővé válnak a közösség által megálmodott célok és széleskörű együttműködés alakul ki a helyi közösségen belüli szektorok között.

A folyamatba Törökkanizsa is bekapcsolódott, ahol a Zöld Menetrend a harmadik fázisánál, azaz a kulcsfontosságú kérdések részletes elemzésénél tart. A polgárok többsége egyébként a Tiszát, a Tiszavirágot, a Tisza-partot és a Tisza közvetlen közelében elterülő parkot jelölte meg külön és sajátos értékként, de többen említették az oktatásra és a gyermekekre való odafigyelés fontosságát, valamint a történelmi épületek védelmét is. A folyamat részeként több fórumot is tartanak majd, amelyeken a polgárok elmondhatják észrevételeiket és ötleteiket is.


ÚJ SZEMETESKANNÁK

A Csókai Kommunális Közvállalat tavaly sikeresen pályázott a köztársasági környezetvédelmi alapnál, ahol mintegy 3 millió dináros támogatást nyert minyegy 2000, kereken guruló, 120 literes, fedeles műanyag háztartási szemeteskuka beszerzésére. Az összeghez a vállalat saját forrásiból még 250 000 dinárt tett hozzá. Az első körben azok a csókai polgárok kaptak szemeteskukát, akik nem tartoztak a közvállalatnak a szemét elszállítási díjával.

Az új csókai szemeteskukák, szétosztásuk előtt

Amint azt Ónodi Ibolyka, a kommunális vállalat igazgatója elmondta, a lakosok az új szemeteskukáknak köszönhetően gyorsabban és kevesebb szóródással gyűjthetik össze a háztartási hulladékot. A polgárok nagy része ugyanis eddig különböző műanyag edényekben, rozsdás hordókban, szakadt zsákokban és egyebekben rakta ki a szemetét az utcára. Csókán az utcára kirakott háztartási hulladékot egyetlen kivénhedt kamionnal gyűjtik össze, ami gyakran meghibásodik, ilyenkor traktor vontatta pótkocsival próbálják összeszedni a szemetet, ezért óriási szükség lenne egy új szemétgyűjtő járműre, ám a kommunális vállalat az igazgatónő szerint önerőből sajnos semmiképpen sem tud ilyen mértékű újítást eszközölni.