A zentai JTI vállalat a múlt héten 3 400 000 dinárt adományozott a zentai kommunális vállalatnak, amiből egy új kút kifúrását fedezik majd. Slavnić Ákos, a kommunális vállalat igazgatója elmondta, hogy hatalmas segítség ez a számukra.
– Szeretném újfent megköszönni a dohánygyárnak ezt a hatalmas anyagi támogatást, már nem először segítettek bennünket. Ezzel a cselekedetükkel nemcsak a kommunális vállalatot segítik, hanem a közösséget is, hiszen jövőre egy újabb kút kifúrását tervezzük. Összesen két új kutat fogunk fúratni, az elsőhöz a tartományi pályázat már lezárult, és a kivitelező a jövő év elején kezdi meg a munkát. A JTI támogatása a második kút fúrását fogja elősegíteni, és megközelítőleg az anyagi rész 40 százalékát fedezi majd, a fennmaradó részt pedig pályázatok révén szeretnénk beszerezni. A JTI belgrádi részlege jövőre lehet, hogy újabb pénzbeli segítséget nyújt nekünk, de ez egyelőre még csak ígéret. Reméljük, hogy az önkormányzat is segíteni tud majd valamilyen forrásokból, hogy ez a projekt is megvalósulhasson. Czegledi Rudolf polgármester is úgy látja, hogy újabb kutat kell fúrnunk, így valószínűleg 2023 végére a második kút is elkészül. A fennmaradó összeget 2023. december 31-ig kell beszereznünk, amennyiben ez nem sikerül, a pénzt vissza kell utalnunk. Sajnos a közvállalat nem tud több millió dinárt előteremteni, így az önkormányzatra és különböző pályázatokra vagyunk utalva. Jelenleg 30 l/s a kutak vízkapacitása a városban, és a két új kút kifúrásával elérnénk az 50 l/s-ot, amely már elegendő lenne. Nyáron nagyon alacsony a víznyomás, a tömbházakban alig tud felmenni az emeletre, ezért is fontos a két új kút a városnak – mondta az igazgató.
Slavnić Ákos hozzátette, hogy a kútfúrások utáni időszakra is megvannak a terveik, hisz mindig lehet hová fejlődni.
– Szükség lenne egy alacsony víztározóra is, amelyre a tervdokumentációt el is készítettük, de ennek a kivitelezése 1,5 millió euróba kerülne. Ezzel teljesen ki tudnánk zárni a víznyomásproblémát. Lenne egy hermetikusan lezárt medencénk, és bármikor, amikor vízhiány lép fel, onnan lehetne engedni a vizet, nem pedig direkt a kutakból, ezzel a kutak életkorát meghosszabbíthatnánk. Egy ilyen beruházás kivitelezéséhez komoly pályázatokon kellene nyerni, ezt önerőből lehetetlen finanszírozni – fogalmazott Slavnić Ákos.
Nyitókép: Gergely Árpád felvétele