2024. július 18., csütörtök

Helyi járulék mellékzöngékkel

Tíz évre szóló helyi hozzájárulást vezetnek be négy csókai helyi közösségben

Csóka község képviselő-testülete a tegnapi 24. ülésén elfogadta négy helyi közösség – Egyházaskér, Feketetó, Hódegyháza, Szanád – tanácsának az újabb, tíz évre szóló helyi járulék bevezetésére vonatkozó kezdeményezését.

Az ellenzékiként politizáló Szerb Radikális Párt képviselői számos kifogást emeltek, és több javaslatot tettek a kezdeményezések szövegének a módosítására. Nehezményezték például, hogy azok is szavazhatnak a négy helyi közösségben, akik nem ott élnek, de rendelkeznek ingatlannal a településen. Az egyes helyi községekben a helyi hozzájárulás mértékét különbözőképpen szabták meg: a foglalkoztatottak a személyi jövedelmük 2–4 százalékát fogják befizetni helyi járulék címén, amennyiben a kezdeményezést elfogadják az április közepére tervezett referendumon.

Az ellenzék azt is kifogásolta, hogy Feketetón egy napon, április 17-én bonyolítják le a szavazást, a hódegyházi polgárok pedig három napon keresztül, április 15-e és 17-e között voksolhatnak. Megtörténhet, hogy a helyi járulékból tíz év alatt tervezett bevétel ennél rövidebb idő alatt megvalósul, ilyen esetben a többletbevételt három napon belül vissza kellene fizetni a polgároknak. Ez azonban a gyakorlatban nagyon nehezen lenne kivitelezhető, ezért a testület tagjai módosították az előterjesztést, és a visszafizetés kötelezettsége helyett a helyi járulékból befolyó esetleges többletpénzt az adott helyi közösség költségvetésének az újraértékelésével szeretnék felhasználni. Egyes vélemények szerint ez a módosítási javaslat nem áll összhangban a törvényes rendelkezésekkel, amelyek értelmében a tervezettnél nagyobb bevételt vissza kellene származtatni.

A négy bánáti kis faluban a korábbi tapasztalatok alapján nem várható a helyi hozzájárulásból tervezett bevételek túllépése. A legkisebb és legszegényebb helyi közösségekben, mint amilyen az alig néhány száz lelket számláló Egyházaskér, a falunak még arra sincs pénze, hogy a helyi járulék bevezetésére vonatkozó referendum kiírásának és lebonyolításnak a költségeit finanszírozza. A szavazás pénzeléséért kérvénnyel fordulnak a községi tanácshoz, hogy a községi költségvetés mozgósítható forrásiból fedezzék a voksolás kiadásait. A községi költségvetésben a helyi közösségek megsegítésére 1 millió dinárt tartalékoltak, amint az a község polgármestere, Predrag Mijić kiemelte, legfeljebb ebből tudnak majd pénzt biztosítani a referendum költségeire. De ha a helyi közösségek idejében reagáltak volna, akkor már az ősszel, az idei költségvetés tervezésekor be lehetett volna iktatni a községi költségvetésbe ezeket a kiadásokat.

A község első embere aggodalmának adott hangot amiatt, mert a kis települések helyi járulékból megvalósított bevételei az utóbbi időben jószerével már csak a helyi közösség tanácsainak a működési költségeire voltak elegendők. Rámutatott arra is, hogy a falusi helyi közösségek polgárai nem fizetik a vagyonadót és a levegőadót, azaz a telekhasználati díjat. Ez utóbbiból a község településein a közterületek, a zöldöveztek karbantartását pénzelik, a most bevezetendő, tíz évre szóló helyi hozzájárulás összegét ugyanakkor részben ugyanezeknek a munkálatoknak a pénzelésére szeretnék fordítani.