Padén a falu különböző részein áthaladva kellemes mentaillat csapja meg az átutazó orrát. A faluban már kevesebben foglalkoznak mentatermesztéssel, mint például a múlt század nyolcvanas éveiben, amikor egy jól termő év végén a mentatermelő új traktort vagy házat vehetett a gyerekeinek. Napjainkban szerényebb jövedelmet hoz a mentatermesztés, kivéve azokat, akik száz vagy annál is több holdon gazdálkodnak, termesztik a gyógynövényeket.
A helybeli Menta gyógynövény-feldolgozó cég sajnos nem tartozik a faluban termelt menta legnagyobb felvásárlói közé. Betakarítás idején a kisebb feldolgozóüzemek, a gyógynövény-forgalmazók képviselői, a kereskedők és a viszonteladók járják a falut, és próbálnak megalkudni a termelőkkel a menta árát illetően. Tavaly 150 dinárt kínáltak a szárított menta kilójáért, azt megelőzően pedig két euró is adtak érte. Idén gyöngébb a termés, a tavalyi sok eső meg a mostani szárazság, úgy látszik, nem tett jót a mentának.
Tóth Sándor padéi nyugdíjas a széles utca adta lehetőséget kihasználva a leterített nejlonfólián szárítja meg a két holdon termett mentáját.
– A mentatermesztés munkaigényes foglalatosság, tavasszal öt-hat vagy akár nyolc alkalommal is meg kell kapálni a mentát, hogy nem legyen közte semmilyen gaz, mert senki sem szeretne szárított paréjlevelet inni mentatea helyett. Igyekszünk minél tisztábban betakarítani a lekaszált mentát, majd következhet a szárítás, ami az első kaszálásból származó növények esetében eltarthat öt napig is. A lekaszált mentát szétterítjük az udvaron, egy részét pedig az utcán, ahol a harmincfokos melegben két-három nap alatt meg is szárad, és máris kezdhetjük összegyűjteni, zsákokba szedni – magyarázta Tóth Sándor, akitől megtudtuk, akkor beszélhetünk jó termésről, ha egy holdról tíz mázsa száraz teremést lehet betakarítani, az idén azonban a termelőknek meg kell elégedniük ennek az egyharmadával.
– Ami itt szét van terítve, az majdnem egyholdnyi menta termése. Abban reménykedünk, hogy a kisebb termés magasabb árat fog eredményezni. Lehet, hogy idén is kapunk annyit a kevesebb mentáért, mint tavaly a többért, majd elválik, hogy mekkora lesz a kínálat a piacon. Az árat a nagytermelők tudják befolyásolni, vannak, akik száznál is több holdon termesztik ezt a növényt – fejtette ki a padéi nyugdíjas termelő, majd hozzátette: – A feleségemmel ketten vergődünk a mentával. Már 67 éves vagyok, egykor a csókai húsgyárban kezdtem inasként dolgozni, és ott is fejeztem be a munkámat. Amikor becsukták a gyárat, még majdnem egy év hiányzott a nyugdíjig. Utána nyugdíjba vonultam, de azóta is dolgozom, hiszen jól jön a nyugdíj-kiegészítés – mondta ottjártunkkor a mentát szorgalmasan forgató Tóth Sándor.