2024. július 17., szerda

Megállt a fácánelhullás

Sikerült meggyógyítani a beteg fácánok egy részét – A toxikológiai vizsgálatra még várni kell

Amint arról már több alkalommal is beszámoltunk, rejtélyes és nagyméretű fácánelhullás volt a zentai vadászegyesület Kisrétben lévő fácántelepén. A legújabb információk szerint újabb pusztulás nem történt a telepen, mert mint azt Mirković Valéria elmondta:

– Nem próbálkozunk tovább a hathetes fácáncsibék kiengedésével, mert azzal a kifutóval valami nincs rendben. A beteg madaraknak adtam antibiotikumot, és az utolsó, harmadik megbetegedési hullámból származó fácáncsibék közül sikerült harminc egyedet megmenteni. A gyógyszer beadása után hamarosan jobban lettek, tehát van lehetőség a betegség vagy mérgezés kivédésére, ami jó hír, hiszen már több mint ezer fácánunk elhullott a 2600 darabos teljes állományból.

Több állatorvos is vizsgálódott az ügyben, kezdetben a takarmányra esett a gyanú, de ha a tápszerben lett volna valamilyen káros anyag, akkor a fedél alatt tartott fácánok között is kellett volna jelentkeznie a megbetegedésnek, de ott makkegészséges minden madár. Van négyszáz gyöngyösünk is, azokon sem jelentkezett a kór, de ezeket sem próbáljuk meg a kritikus, tető nélküli, csak dróthálóval fedett területre kirakni, nehogy újabb kárunk származzon. Vannak a telepen nyolchetes, nagyobb fácánok is, ezek is egészségesek, egy másik nyitott, hálóval fedett területen tartjuk őket.
A Szabadkai Állat-egészségügyi Állomás egyik szakembere is járt nálunk, felboncolt néhány elhullott madarat, de sem a tüdején, sem a máján nem voltak látható elváltozások. Az elhullás okairól majd csak a laboratóriumi vizsgálatok befejezésével tudhatunk meg többet, ha egyáltalán sikerül valamit kimutatni – mondta Valéria asszony, aki több mint tíz éve vezeti a zentai vadászegyesület fácántelepét, de korábban ilyen hirtelen és nagyméretű pusztulást még nem tapasztalt.
– Nehéz lesz megállapítani a tömeges pusztulás pontos okait, részletes toxikológiai vizsgálatra Szerbiában csak a Katonai Orvosi Akadémia laboratóriumában van lehetőség. Mi minden lehetséges módon megpróbálunk utánajárni, hogy mi, esetleg ki okozhatta a tetemes anyagi kárral járó fácánpusztulást. Minden évben jelentős eszközöket fektetünk a telep üzemeltetésébe, a vadállomány gyarapításába, a mostani veszteség érzékenyen érinti egyesületünket, ezért is a végére kell járni a rejtélyes fácándöglésnek, nehogy hasonló eset a jövőben előfordulhasson – mondta Dragan Todorović, az egyesület elnöke.