2024. november 24., vasárnap

Hármas táblaavatás Oromhegyesen

Emléktábla az első tanítónak és az első kántornak
A templomban a falu első kántortanítójának az emlékére avattak emléktáblát (fotó: Gergely József)

Tegnap délelőtt két emléktáblát is avattak Oromhegyesen, az egyiket az általános iskola falán a falu első tanítója, Kálmán János tiszteletére, a másikat pedig a katolikus templomban a falu első kántortanítója, Oroszi János emlékére. A délutáni órákban még egy táblát lelepleztek a helyi közösség épületén annak emlékére, hogy éppen 90 évvel ezelőtt érkeztek a faluba az első likai telepes szerbek.

A helyi általános iskola falán az intézmény diákjainak és tanárainak részvételével avattak emléktáblát a falu első tanítója, Kálmán János tiszteletére, akinek a nevét az írásos dokumentumok 155 évvel ezelőtt említik először. Ugyanezen az emléktáblán tüntették fel, hogy 140 évvel ezelőtt ezen a helyen épült fel a falu első iskolája.
Az iskola mellett álló katolikus templomban szerény megemlékezés keretében ugyancsak emléktáblát avattak, méghozzá Oroszi Jánosnak, a falu első kántortanítójának az emlékére. Az alkalmi ünnepségen Balla Lajos, a helyi közösség elnöke szólt az egybegyűltekhez:
– Oroszi János 1910-től egészen haláláig, 1937-ig kántorkodott és oktatott falunkban, megérdemli, hogy közösségünk megőrizze az emlékét, hogy neve fennmaradjon a köztudatban. Hasonlóan gondolkodtak unokái is, Misi és Lívia, akik kezdeményezték és támogatták, hogy ezt az emléktáblát helyezzük el a templomunk falán. Igaz, hogy jövőre lesz Oroszi János halálának 75. évfordulója, és akkorra már a falra felszerelve fog állni az emléktábla, és méltóképpen meg fogunk emlékezni az első kántortanítónkról – mondta a falu elnöke.
Dobó Tibor atya a tábla felszentelését későbbi időre halasztotta, mivel előbb azt be kell építeni a templom falába:
– Templomunkban a külső felújítás után a teljes belső festés van folyamatban. Ehhez és a többi, közösségépítő akcióhoz összefogásra volt és van szükség. Azután annál jobban tudunk örülni annak, ha elkészül egy beruházás vagy felújítási munka. Hasonló összefogásra, együttes akaratra volt szükség első kántortanítónk emléktáblájának az elkészítéséhez is. Első kántorunk unokája, a táblán szerepelő Misi 1956-tól Amerikában élt, de idős korára Kecskeméten telepedett le. Templomunk egyik gyönyörű, Szent István királyunkat ábrázoló festettüveg ablakát is ő ajándékozta, valamint az új kórusablakot is neki köszönhetjük, de ezzel még nem ért véget az adakozása, szándékában áll újabb adománnyal támogatni falunkat, hitközségünket – emelte ki Dobó atya.
A délután folyamán leplezték le a harmadik emléktáblát Oromhegyesen, a helyi közösség épületének a falán, amellyel arra a kevésbé dicső korszakra emlékeztetnek, hogy a trianoni békeszerződést követően, 90 évvel ezelőtt érkeztek a faluba az első likai telepes szerbek, akiket a helybeliek csak lícsányokként emlegetnek még ma is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás