2024. július 17., szerda

Még két idényen át fűt a cukorgyár

A zentai önkormányzat nem hagyta jóvá a fűtéselszámolást – A cukorgyár 2013-tól végleg lemond a távfűtésről – Az adósokat lekapcsolják
A cukorgyár végleg beszünteti a távhőszolgáltatást, az egész rendszert átadja az önkormányzatnak (fotó: Gergely József)

A távfűtési idény küszöbén a fogyasztók (a hőenergia-felhasználók) még mindig nem kapták meg a tavalyi fűtésre vonatkozó elszámolást. A távhőszolgáltató Cukorgyár TE-TO vezérigazgatója, Ljubiša Radenković, a tegnap megtartott sajtótájékoztatón sajnálatát fejeztek ki, hogy az önkormányzat a többszöri megkeresés ellenére sem hagyta jóvá a 2010/2011-es fűtési idényre szóló végelszámolást.

– Annak ellenére, hogy az önkormányzattal már négy évvel ezelőtt meghatároztuk a fűtés költségeinek elszámolási módját, a községi tanács folyamatosan elzárkózik a végelszámolás jóváhagyásától, nem hajlandók elismerni a fűtés során elhasznált földgáz, villanyáram és vegyszerek aktuális ára alapján kiszámított költségeket. Erre jön még 10 szálék általános költség, amit az előző 3 év átlagából számolunk ki. Az elmúlt években is ezzel a módszerrel alakítottuk ki a fűtés végleges árát – magyarázta Ljubiša Radenković, majd hozzátette, a valós költségek mindig valamivel magasabbak, mint a fűtési idény kezdetén, az előző időszak árai alapján kiszámított előleg, ami alapján a fogyasztók a havi fűtésszámlát kézhez kapják. Az igazgató szerint a községi tanács arra hivatkozik, hogy nem illetékes a leszámlázott fűtéselőleg és a végső elszámolás közötti árkülönbség jóváhagyására. – A legutóbbi, hétfőn kapott levélben már csak annyit írtak, hogy a községi tanács nem fogadta el a Cukorgyár TE-TO 2010/2011-es fűtési idényre vonatkozó jelentését. Semmiféle indoklást nem tartalmaz a levél – fejtette ki az igazgató, aki elmondta, a végső elszámolást az önkormányzat részéről először Fehér Miroslav, majd Földi Márta is ellenőrizte. Mindketten mindent rendben találtak.
– Általános költségek címén a távhőszolgáltató vállalatok minimum 20–30 százalékot számítanak fel, ami a mi esetünkben mindössze 10 százalék. Nem érhet bennünket a vád, hogy nem lennénk korrektek az ár kialakításakor. Cégünk nem kíván profitot megvalósítani a fűtésből. A tulajdonosi kör még kisebb veszteséget is hajlandó elkönyvelni, de azt nem lehet megengedni, hogy a reális költségeknél több tízmillió dinárral kevesebbet számlázzunk a fogyasztóknak – hangsúlyozta Ljubiša Radenković, aki szerint a tavalyi fűtés teljes költsége 192,2 millió dinárra rúg, a fogyasztóknak pedig 172,2 millió dinár számláztak fűtéselőleg címén. – A különbség 20 millió dinár, ez az, amit nem ismer el a községi önkormányzat. A korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy a fogyasztók egy része a kiszámlázott előlegeket sem fizeti be. Itt van mindjárt az önkormányzat és a hatáskörébe tartozó intézmények, amelyek összesen 30 millió dinárral tartoznak a fűtésért – magyarázta a cukorgyár vezetője, hozzátéve, az előállt áldatlan állapotokat mérlegelte a cég igazgatóbizottsága, amely olyan döntést hozott, hogy a jövőben nem kíván foglalkozni távfűtéssel, ezért 2013. április 15-ével végleg beszüntetik a távhőszolgáltatást, az egész rendszert átadják az önkormányzatnak, amiről időben értesítik az illetékes feleket és a hatóságot is.
– Ami az adósságokat illeti, a behajtással megbíztunk egy ügyvédi irodát, a krónikusan nem fizetőket pedig lekapcsoljuk a hálózatról. Az önkormányzat továbbra is elzárkózik a végső elszámolás jóváhagyásától, holott erre az energiaügyi törvény, az árakról és a kommunális tevékenységekről szóló törvény is kötelezi. Amennyiben nem hagyják jóvá a végső elszámolást, az ebből eredő károk megtérítése érdekében bírósághoz folyamodunk – összegezte a fűtés körül kialakult visszás helyzetet a cukorgyár vezérigazgatója.

RÖVID KAMPÁNY

Javában tart a cukorrépa feldolgozása. A technológiai folyamat korszerűsítése nyomán naponta 1260 tonna répát dolgoznak fel. Ha ilyen ütemben folyik a munka, az idei kampány igen rövid lesz, vélhetően már november közepén befejeződik majd.