2024. július 17., szerda

Mire használják a kukoricaszárat?

MEGKÉRDEZTÜK A HÓDEGYHÁZI FÖLDMŰVESEKET

HorváthJózsef:

– A tél közeledtével a falusi gazdák bekészítik a jószág számára a takarmányt. Mivel a nyáron nagy volt a szárazság, kevesebb fűszéna és lucerna került a fészerekbe, ilyenkor jó takarmánykiegészítőnek a kukoricaszár. Egyébként is be szoktuk gyűjteni a szárat, kár lenne felégetni, mint ahogyan manapság sokan teszik. A mi falunk, Hódegyháza környékén az emberek megbecsülik a keveset is, ami terem. A tél folyamán én a birkákkal etetem meg a kukoricaszárat.

PiriJózsef:

– Összefog a rokonság, az ismerősök, és kézzel törjük le a kukorica egy részét, a szárat meg levágjuk, bekötjük, és hazahordjuk, úgy, ahogy valamikor a mi szüleink is csinálták. Könnyebb a szántás, az őszi talajművelés is, ha nincs a földön a sok kukoricaszár és levél. A kukoricaszár a legolcsóbb fűtőanyag, azok a falusiak is begyűjtik, akik csőtörővel takarítják be a termést. Bálákba préselik, és azt is meg lehet etetni a jószággal, és elég a banyakemencében is. Vétek lenne elégetni a földön, amikor a kemencében a leveles szár és a jószág elől kikerülő szárízék is kitűnő fűtőanyag.

HorváthKlára:

– Faluhelyen nem vagyunk olyan gazdagok, hogy elpazarolhatnánk, ami megterem. Takarékoskodunk, minden részét felhasználjuk a kukoricaszárnak, leszedjük a csuhét, amit azután mi, falusi asszonyok a nőegyletben kézimunkázásra használunk. Általában vasárnap délutánonként szoktunk összejönni a helyi közösség épületében, és ott beszélgetés közben mindenfélét, virágokat meg egyéb díszeket, apróságokat készítünk csuhéból.

TóthGyula:

– Nekem több földem van, nem győzném bebálázni a kukoricaszárat, meg nincs is nagy mennyiségben szükségem rá, de eszembe sem jutna eltüzelni. Akik felperzselik a kukoricatarlót, bizonyára nem eléggé tájékozottak, nincsenek tisztában vele, hogy a tűz mekkora kárt okoz a termőtalaj felső rétegében, nem beszélve az élővilágról, amit elpusztítanak a lángok. Én vadász is vagyok, és fáj a szívem, amikor látom, hogy felperzselik a legelőt is. Őszi szántás előtt holdankét egy mázsa nitrogéntartalmú műtrágyát szórok szét a kukoricatarlóra, ezzel együtt beszántom a talajba, és így hamarabb lebomlik a rostos szár.

Gergely József felvételei