2024. október 30., szerda

Életre kelt történelem

Új tagokat vár a zentai Szent Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület

Csaknem húsz éve létezik az Anjou-korszak tárgyi és szellemi kultúrájának felelevenítésével élő történelem formájában foglalkozó Szent Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület. Az ez idő alatt elért eredményeikről, nemrég létrejött weboldalukról és további terveikről tartott sajtótájékoztatót kedden Nagy Abonyi Szabolcs, az egyesület elnöke.

Mint mondta, legnagyobb támogatójuk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., amelynek köszönhetően sikerült egy utánfutót és egy mikrobuszt vásárolniuk, illetve korabeli ruhák és eszközök reprodukcióira is szert tettek. A tárgyi eredmények mellett kiemelte a Doroszlón tartott apródképző tábort, amely a visegrádi Szent György Lovagrend zombori priorátusának szervezésében valósul meg.

– Ebben egy nagyon kiemelkedő együttműködés alakult ki köztünk, ahol ők megszervezik a tábort, mi pedig segítünk nekik lebonyolítani a programot, a gyerekekkel való foglalkozást. Nagyon fontos előrelépés, hogy megvalósul egy ilyen történelmi tábor, ahol a tematika arra épül, hogy miképpen éltek eleink, hogyan zajlottak a kiképzések a középkorban, hogyan készítették fel a lovagok, a katonák a gyerekeket, az apródokat. Abban a korban az apródok már igen fiatalon elszegődtek a lovagok, illetve a katonák mellé segíteni, emellett zajlottak a kiképzések, gondolok itt a kézművességtől kezdve a fegyverhordozón át sok mindenre. Ennek fényében próbáljuk megvalósítani a tábort.

Az idei tábort július 15-e és 20-a között szervezik meg, július 10-ig lehet jelentkezni a 063/152-9681-es telefonszámon.

Az egyesületet bemutató honlapról Nagy Abonyi Szabolcs elmondta, hogy azt Sara Babić, az egyesület tagja készítette számukra, a tartalmakat pedig Horváth Andor tagjuknak köszönhetik.

– Az alapító okiratunkban is hangsúlyos a középkori kultúra bemutatása, ebben fontos szerepet játszik a weboldalunk. A blogon érdekességeket lehet olvasni számos témában, például a középkori társasjátékokról, a mágiáról vagy híres zsoldoskapitányokról. A blog mellett a kutatásaink között mutatjuk be a középkori kultúrát, ahol többek között különféle középkori viseleteket, harci felszereléseket lehet megtekinteni. Ez a rész folyamatosan frissül majd képekkel és szöveggel is. A honlapon nyomon lehet követni, hogy merre járunk, hol lehet velünk találkozni, hol és mikor lesznek különféle programjaink, bemutatóink, illetve a bemutatkozásunkat és a tevékenységeink bemutatását is elolvashatják az érdeklődők – magyarázta az egyesület elnöke.

A terveikről elmondta, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. segítségével vásárolt fa nyersanyagok felhasználásával az ostromgépeket és azok működését szeretnék majd bemutatni a közönségnek, emellett állandó céljuk a tagok toborzása is. Azokat az érdeklődőket várják, akik szívesen megismernék az egyesület munkáját.

– Általában azt mondjuk, hogy történelemmel foglalkozunk, de ebbe sok minden belefér a kísérleti régészettől kezdve a hagyományápolásig. Kidolgoztunk egy iskolaprogramot, amelynek a célja, hogy egy élő történelemóra keretében az ötödikesek és a hatodikosok számára az elméleti tudás átadása mellett a gyakorlatban is bemutassuk, hogy milyen fegyvereket használtak akkoriban. Szívesen látjuk a táncok kedvelőit is a köreinkben. Ezzel párhuzamosan az egyesületünk megismertetése céljából szeptembertől szeretnénk indítani egy vlogsorozatot is. Jövőre pedig az egyesületünk a húszéves fennállását fogja ünnepelni, amihez kapcsolódóan nyílt napokat tervezünk tartani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gruik Zsuzsa felvétele