Új szintre lépnek Zentán a rehabilitációs szolgáltatások a Semmelweis Egyetem és a helyi önkormányzat összefogásának köszönhetően, hiszen miközben a szabadkai konduktorképzés hallgatói a képzésük gyakorlati részét teljesítik, a lakosság rehabilitációs, fejlesztő foglalkozásokon vehet részt.
Csuka Pál, a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának az igazgatója elmondta, hogy mérföldkőhöz érkezett a város és az egyetem kapcsolata:
– Szabadkán szeptemberben elindul a Semmelweis Egyetem konduktor alapszakának kihelyezett képzése, amelynek nagyon fontos szegmense a gyakorlati képzés. Ezért Zentán is folyamatosan biztosítunk fejlesztést gyerekeknek és felnőtteknek több héten keresztül, miközben a hallgatóinknak gyakorlati területet adunk.
Hozzátette, hogy a képzés központi helyszíne Szabadka, ahol az elméleti órákat hallgatják le a fiatalok, illetve ahol megvalósul a gyakorlati képzés is.
Burány Hajnalka, Zenta polgármestere úgy véli, rendkívül fontos, hogy a gyerekek és a felnőttek rehabilitációja újra elindul a városban:
– A fejlesztéseken, foglalkozásokon való részvétel ingyenes, hiszen Magyarország kormánya és a Bethlen Gábor Alap finanszírozásának köszönhetően valósulhat meg ez a projekt. Ez különösen fontos a lakosság számára. Ötször három hét gyakorlati időben egyeztünk meg az igazgató úrral, amit a hallgatók itt fognak tölteni.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a szórványtelepüléseket is bekapcsolják a projektbe, tehát nem csak a község területén, illetve a környező városokban élők vehetnek részt az ingyenes rehabilitációs foglalkozásokon.
Perpauer Attila, a projekt koordinátora az elhangzottakhoz hozzátette, hogy első lépésként szűréseket szerveznek:
– Erre sor kerül Zentán, Csókán, valamint Nagybecskereken, és terveink szerint Újvidéken is, hiszen minél több olyan sérült embert szeretnénk elérni, akik központi idegrendszeri betegséggel, sclerosis multiplexszel vagy Parkinson-kórral küzdenek, illetve az oxigénhiánnyal született gyerekeket is.
Hozzátette, hogy fontosnak tartják, hogy az érintetteknek lehetőségük legyen magyar nyelvű, ingyenes fejlesztéseken részt venni, ezért végzik majd a terepi munkát:
– Legtöbbször ezek a problémák rejtve vannak, a család maga próbálja kezelni őket. Mi ebben próbálunk segítséget nyújtani nekik, igyekszünk bevonni őket a közösségbe.
Nyitókép: Gruik Zsuzsa felvétele