2025. január 23., csütörtök

Fásításban a jövő

Újabb szélvédősávot alakítanak ki Zenta határában

1750 facsemetét ültetnek el Zentán, a Karjadi út mellett. A jelenleg is zajló munkálatokat csütörtök délelőtt tekintette meg Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere, Cipó Igor és Bognár Zsolt, Zenta község tanácsának falvakkal és helyi közösségekkel, valamint művelődéssel és oktatással megbízott tagjai, Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke, és Lőrinc Király Lívia, a közigazgatási hivatal környezetvédelmi szakmunkatársa.

– Egy IPA-pályázat lebonyolításának a végénél járunk, amelyet Tompával közösen valósítunk meg. Ennek részeként mi egy szélvédősávot alakítunk ki. Több mint 1700 facsemetét ültetünk el, jegenyárt és eperfát fele-fele arányban. Ez utóbbi őshonos itt Vajdaságban. Ez nagyon fontos úgy mezőgazdasági, mint ökológiai szempontból – nyilatkozta Cipó Igor, majd hozzátette, a tartományi mezőgazdasági titkárság támogatásával tovább folytatják a dűlőutak javítását és karbantartását, emellett a Karjadi út kimaradt részeit is szeretnék zúzott aszfalttal és kőtörmelékkel feltölteni. Ez utóbbit két évvel ezelőtt kezdték meg.

Kobrehel Ervin rámutatott, mielőbb orvosolni kell mindazt, ami itt történik a régióban. Pontosított, az idősebb gazdák még emlékezhetnek arra, hogy régebben a böjti szeleket követően már nem volt semmi gond, most azonban a szélfújás, a hőség és a szárazság okozta problémák egyre aggasztóbbak.

– Ez mind önhibánkon kívül történik, és ezzel számolnunk kell. Igyekszünk felvenni a harcot az egyre szeszélyesebb időjárással. Erre az egyik megoldás a faültetés. Az országban mintegy 200 millió fa hiányzik, a fásítás terén igencsak nagyok a hiányosságok. Míg Szerbia területének mindössze 29 százaléka fásított, addig Európában ez az arány 38-39 százalék. Azonnali megoldás nincs, de hosszútávon kifizetődik fát ültetni – magyarázta a Zentai Gazdakör elnöke, aki elmondta, tudja, hogy vannak olyanok, akiknek a szántóföldje ráforog ezekre az erdősávokra, de reménykedik abban, hogy megértik a fontosságát, és hangsúlyozta, hogy hálásak a termelők eddigi együttműködéséért.

Lőrinc Király Lívia elmagyarázta, a facsemetéket fóliás módszerrel ültetik el. Ezzel alkalmazkodni tudnak a száraz és meleg időjáráshoz, hiszen nincs szükség locsolásra. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a facsemeték szándékos megrongálását büntetik.

A szélvédősávot közel 3,5 kilométer hosszúságban alakítják ki, és a munkálatok a felénél tartanak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az erdősáv megvédi a földeket attól, hogy a szél elfújja a felszíni termőréteget (Gergely Árpád felvétele)