2024. szeptember 5., csütörtök
A BATINAI ÜTKÖZET MÚZEUMA

Vérszegény állagmegőrzés

A batinai csata vagy batinai ütközet néven emlegetett katonai összecsapás 1944. november 11-étől 19-éig (egyes források szerint 29-éig) tartott a Vörös Hadsereg és a Jugoszláv Népfelszabadító Hadsereg, valamint a német Wehrmacht és szövetséges erői közt.

Egyes megítélések szerint a volt Jugoszlávia területén a második világháborúban a részt vevő erők, a harcok intenzitása és stratégiai jelentősége tekintetében ez volt a legfontosabb ütközet. A küzdelemben mintegy 800 zombori illetőségű polgár vett részt. A harcokban az 51. hadosztály 478 katonát veszített, 850 tiszt és katona megsebesült. A Vörös Hadsereg veszteségét 1500 főre teszik, míg a német oldal veszteségét 2500 elesettre becsülik.
A fölszabadítók tiszteletére a Kiskőszeg (Batina) fölötti hegyen Antun Augustinčić szobrászművész emelt 29 méter magas emlékoszlopot. Az alkotás a Julka nevet kapta arról a partizánnőről, aki elsőként lépett a Duna jobb partjára az ellenséges alakulatok elleni küzdelem során. Az emlékhely alatt egyébként 1297 harcos nyugszik.
A folyó túloldalán, Bezdán közelében Milorad Berbakov tervei alapján múzeumot építettek az ütközet emlékére. Az 1975-ben kezdődött építkezést 1981-ben fejezték be. Az intézmény szervezetileg a Zombori Városi Múzeumhoz tartozik. Azon kívül, hogy mementója volt a nagy világégésnek, a kiállítások tárgyai, az egykori ország minden tájáról itt harcolók portréi, dokumentumai rengeteg turistát vonzottak a múzeumba.
Aztán egyszerre csak elfogyott a fönntartásra szolgáló pénz, a múzeum bezárt, évtizedek során szétlopták. Nem a muzeális anyagot, hanem az épületet. Mindennemű vezetéket, ereszcsatornát, ami csak mozdítható volt.
A csata évfordulójára készülve a zombori kommunális közvállalatok közül a Zelenilo, a Čistoća, a Prostor mintegy harminc emberrel rendbe tette a múzeum környékét. Megtisztították az épület előtti platót, füvet vágtak, kinyesték az aljnövényzetet, hozzáférhetővé tették a parkolót.
Ám mit ér mindez, ha a múzeum üres?
A Harcosszövetség értesülései szerint a létesítmény fölújítására a szerb kormány hétmillió dinárt utalt Zombor városának még 2014/15-ben, amihez a városnak 2 800 000 dinárral kellett hozzájárulnia. Ez a közlés ellenőrizetlen, de a Batinai Ütközet Múzeuma ma is olyan, mint amikor kifosztották.