2024. december 26., csütörtök
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Elismerés és tisztelet a nőknek!

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Hogyan ünnepli a nemzetközi nőnapot?

Nőjogi megmozduláson veszek részt – 1%
Felhívom a figyelmet a női egyenjogúságra – 2%
Felköszöntöm a nőismerőseimet – 17%
Megajándékozom a hozzám közel álló nőket – 27%
Különösebben nem foglalkoztat a nőnap – 53%

Itt a nőnap. Egykor piros betűs ünnep volt, amelyet a szocializmus idején mindenki megünnepelt. Akkoriban a nemzetközi nőnap alkalmából március 8-án a nőket vörös szegfűvel, ajándékkal és bankettel köszöntötték. Mindehhez járt a pártpolitikai ideológiai hangsúlyozása is, de a lényeg mégis a nők megbecsülése és a női egyenjogúság elismerése volt, aminek köszönhetően vált világszerte ünnepnappá. Mostanára már megkopott az egykori nőnapok fénye. Sokak számára a nőnap csak egy szál virágot jelent, amit kötelező jelleggel meg kell venni, vagy már annyit sem, mert nem foglalkoztatja őket. Viszont vannak olyanok is, akik minden évben nagyon várják a nőnapot és megünneplik. A virágárusok biztosan köztük vannak, mert a Valentin-nap és az anyák napja mellett a nőnap alkalmából adnak el a legtöbb vágott és cserepes virágot. A nőnap azonban többet jelent az egy szál virág, vagy csokoládédesszert, esetleg kozmetikum ajándékozásánál. Hiszen a nemzetközi nőnap kétségtelenül egy olyan különleges alkalom, amely a nők társadalmi, gazdasági, kulturális és politikai teljesítményét ismeri el és méltatja világszerte.

A nemzetközi nőnap története a 19. század derekára nyúlik vissza, amikor 1857. március 8-án a textilipari munkásnők emberibb munkafeltételekért és magasabb fizetésért tüntettek New Yorkban. Az első nemzeti nőnapot 1909. február 28-án tartották meg a Szocialista Párt kezdeményezésére az Egyesült Államokban. A nőnap akkoriban a női munkások jogairól és a nők választójogáért vívott küzdelemről szólt. Az 1910-ben Koppenhágában megrendezett II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson a német Clara Zetkin javasolta, hogy világszerte tartsanak évente nőnapot. A nemzetközi nőnapot először 1911. március 19-én ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban. A tüntetéseken a nők főként a választójog megszerzéséért léptek fel. Megjegyzem, hogy a nők Oroszországban 1917-től, Németországban 1919-től szavazhattak, a francia és az olasz nők csak a II. világháború végétől, a belgák 1958-tól, a svájciak 1971-től, a portugálok 1976-tól, a liechtensteini nők csupán 1984-től élhettek ezzel a joggal. Oroszországban 1917-ben vonultak utcára a nők kenyeret és békét követelve. Pár nappal később az orosz cár lemondott, az ideiglenes polgári kormány pedig szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a. Az ENSZ hivatalosan 1975-ben ismerte el a Nemzetközi Nőnapot, amit nálunk a II. világháborút követően rendszeresen megünnepelnek.

A nőnapot sokféleképpen ünneplik a világban, mert az üzenete és jelentősége az idők során módosult és kibővült. Már nem kizárólag a múltbeli küzdelmek emlékét őrzi, hanem a jelenkori társadalmi egyenlőtlenségekre, a nők elleni erőszakra és a nemek közötti egyenlőségre való folyamatos törekvésre is felhívja a figyelmet. Ezért egyes országokban a tisztelet és elismerés kifejezésének napja, míg máshol a politikai aktivitásra és a nők jogainak előmozdítására összpontosítanak. A közös azonban mindenhol, hogy ez a nap lehetőséget nyújt a férfiaknak, hogy a nők iránti szeretetüket, tiszteletüket és hálájukat kifejezzék. Bár ez nemcsak az év egy napján kellene, hogy így történjen, hanem mindenkor. Mégis minden évben a nőnap kiváló alkalom minden férfi, fiú számára, hogy a rohanó mindennapokban a figyelmességét és törődését virággal, édességgel vagy más apró ajándékkal fejezze ki a nők, a lányok iránt. A férfitársadalom egy része ilyenkor felköszönti a nőismerőseit és megajándékozza a hozzá közel álló nőket. Azt nem tudom megmondani, hogy milyen a tökéletes nőnapi ajándék, mert ezt szerintem az ajándékozó és ajándékozott személye határozza meg. A nőknek pedig nemcsak az az ajándék, ha kapnak valamilyen kézzel fogható figyelmességet, hanem ha ehhez a bensőt megérintő üzenet is társul. És ez teszi felemelővé és bensőségesebbé a nőnapi ajándékozás szokását, amelynek az az üzenete, hogy mi, férfiak elismeréssel, szeretettel és tisztelettel tekintünk a nőkre, akik a feleségeink, a lányaink, az anyáink, a nagyanyáink vagy a nővéreink. Akik a mindennapok nehézségei között igyekeznek vagy igyekeztek példamutatóan helyt állni dolgozó nőként, feleségként és anyaként a társadalom minden területén: a munkahelyükön, a családban, a háztartásban…

Boldog nőnapot!
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay